Всесвіт

Космос впливає на здоров’я космонавтів на молекулярному рівні

Група вчених проаналізувала вплив космосу на склад білка в зразках крові 18 космонавтів. Результати показали, що космічний політ викликає зміни в організмі людини, які подібні на боротьбю з інфекцією, пише Space Daily. Крім того, стало зрозуміло, що у людини немає механізмів, які б дозволили їй швидко адаптуватися в умовах, відмінних від земних.

Зміни, які відбуваються в організмі людини в космосі, покликані допомогти їй адаптуватися. Вони впливають на всі основні типи клітин, тканини та органи людини. Вплив на організм польоту в космос широко вивчається з середини XX-го століття. Відомо, що космічні умови впливають на метаболізм, терморегуляцію, серцеві біоритми, м’язовий тонус, дихальну систему та інші фізіологічні аспекти людського організму. Проте молекулярні механізми, які призводять до фізіологічних змін, залишалися невідомими.

Білки є ключовими в адаптивних процесах в організмі, тому вчені вирішили зосередити своє дослідження на них. Вони визначили концентрації 125 білків у плазмі крові 18 космонавтів, які тривалий час перебували на Міжнародній космічній станції. У них взяли кров за 30 днів до початку польоту, потім — одразу по поверненні на Землю і через сім днів після цього.

В результаті, виявилося, що є білки, які залишаються незмінними, і ті, чиї концентрації в організмі змінюються. Виявилося, що в невагомості імунна система діє так само, як і під час інфікування організму, тому що людське тіло не знає, що робити і намагається «включити» всі можливі системи захисту.

Фактори, які впливають на людину в космосі, відрізняються від земних, і особливо цікаво було дізнатися, чи є в організмі механізми, відповідальні за швидку адаптацію до таких умов. Результати дослідження показують, що таких механізмів, ймовірно, не існує.

Такі дослідження особливо цікаві в світлі масштабних планів по колонізації інших планет. Mars One планує здійснити перший пілотований політ на Марс в 2031 році. Експерти NASA вважають, що колонізація Червоної планети почнеться в найближчі 20 років, однак, вчені впевнені, що для цього людині доведеться спочатку еволюціонувати.

Кнопка «Наверх»