Земля

Штучне нічне освітлення впливає на флору і фауну, змінюючи їх рівень гормонів

За словами вчених, штучне нічне освітлення повинно бути обмежено там, де це можливо через його впливу на навколишнє середовище. Команда експертів під керівництвом Університету Ексетера зібрала дані більше 100 досліджень і з’ясувала, як саме на тварин і рослини впливає світлове забруднення. Результати публікує журнал Nature Ecology and Evolution.

Image by Hermann Traub from Pixabay

Дослідження показує, що рівень мелатоніну (гормону, що регулює цикли сну) знижувався при штучному освітленні в нічний час у всіх вивчених видів тварин. У них виявлялися зміни в тілі й поведінці, особливо в режимі неспання і сну.

«У багатьох дослідженнях вивчався вплив штучного нічного освітлення на певні види або спільноти — пояснює професор Кевін Гастон з Інституту навколишнього середовища в Університеті Ексетера. «Однак ми об’єднали результати і виявили, що сильніше за все світлове забруднення впливає на рівні гормонів, щоденну активність тварин і на потомство живих видів взагалі».

Люди можуть думати, що вся справа в потужному світлі, однак проблеми виникають і при досить низьких рівнях штучного світла, підкреслюють вчені. Наприклад, у гризунів, які в основному ведуть нічний спосіб життя, тривалість активності зазвичай скорочується внаслідок нічного освітлення. А у денних птахів штучне освітлення призвело до збільшення тривалості їх активності — їх спів і видобуток їжі починаються раніше.

Попередні дослідження також показали, що нічне освітлення має широкий спектр впливу — від зменшення запилення комахами до більш ранньої появи бутонів на деревах навесні. Як і зміна клімату, нічне освітлення, схоже, приносить користь певних видів в деяких регіонах. І все ж професор Гастон підкреслює, що сенс дослідження полягав в тому, щоб звернути увагу на проблему світлового забруднення і таким чином зменшити освітлення там, де це можливо.

«Нічне освітлення є людською ініціативою і надзвичайно руйнівні для природного світу. Історично ми не особливо турбувалися про вплив нічного освітлення. Тільки зараз ми спостерігаємо його наслідки. Фактично, нам потрібно розглядати світло, як будь-який інший забруднювач. Очевидно, ми не можемо вимкнути світло у всьому світі, але скоротити використання світла без потреби й шкоди для себе — можемо,» — твердить професор Кевін Гастон

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»