Різне

Причини суворості релігії до жінок і сексу

Творці релігій і автори священних текстів, як правило, дуже суворо ставляться до сексу і репродуктивної функції в цілому. Іслам намагається заховати жінку від чоловіка (Пурда), іудаїзм накладає обмеження на життя жінки під час місячних, а Ватикан донині здригається при словах «контрацепція» і «мастурбація».

Можливо, це йде від тих давніх часів, коли життя людини доводилося регулювати божественними законами, щоб той не скотився в тваринний стан. Бути може, це просто спроба сильного (тобто чоловіки) затвердити свою владу над слабким (жінкою). Нове дослідження дає ще одну відповідь: такими установами чоловіки гарантують собі батьківство. І ось найцікавіше …

Очевидно, що еволюційні інтереси чоловіків і жінок не збігаються. Їм важко домовитися з цілої низки питань. Ось лише деякі з них.

Коли можна починати статеве життя? Як часто дозволено займатися сексом? Скільки треба народити дітей? Наскільки вони близькі один одному? Чи слід здійснюватиме контроль над народжуваністю? У яких випадках дозволяється зробити аборт? Чи входить в їх число домашнє насильство? А злидні? Що робити подружжю, якщо хтось з них втратить статеве бажання? Або закохається в іншого / іншу? Що робити, якщо хтось із подружжя запідозрить партнера в зраді? Хто дбатиме про дітей після розлучення?

В ідеальному світі ці питання обговорювалися би з дотриманням прав обох сторін, і часом партнери без істерик визнали рішення, що задовольняє всіх. В реальності переговори призводять до скандалів, побоям, приниженням і розбитим серцям.

Але далеко не всі релігійні заборони були вигадані чоловіками для того, щоб отримати владу над жінками. Наприклад, християнство відмовилося від полігамії, незважаючи на цілий ряд очевидних переваг багатоженства для репродуктивного успіху самця. Австралійський кардинал Джордж Пелл одного разу нагадав слова Августина про те, що таїнство моногамного шлюбу було встановлено, щоб змусити чоловіків піклуватися про своїх дітей.

У той же час християнство вважає, що чоловік повинен «головувати» над дружиною з відповідними наслідками для суспільного устрою, які, по суті, зводять нанівець усі завоювання моногамії. До речі, наведене вище г-н Пелл сказав, нарікаючи на винахід протизаплідних таблеток. На його думку, через них жінки і соціум в цілому сильно зіпсувалися. Типова чоловіча скарга.

Немає сумнівів, що сім’ї і суспільство виграють, якщо батько піклується про дітей нарівні з матір’ю. У цьому випадку сторони частіше приходять до компромісу заради того, щоб дітям було якомога краще. Ціною цієї співпраці стає відмова від важливого еволюційного придбання – ревнощів, яка допомагала нашим предкам (та й нам теж) бути впевненими в тому, що не доведеться ростити дітей поодинці або виховувати чужого нащадка.

Жінкам простіше «включити» в собі функцію турботи про дітей. Як говориться, материнство – факт, батьківство – точка зору. Як чоловік може бути впевнений в тому, що його не обдурили? Ось тому й доводиться вдаватися до релігії.

Хоча в розвинених країнах батьківство можна без особливих проблем установити з допомогою аналізу ДНК, експерти вважають, що майже 5% чоловіків виховують чужих дітей, не здогадуючись про це. А от серед африканерів, що живуть в ПАР, цей показник не перевищує 0,73%. Жако Греффі з Університету Преторії (ПАР) і його колеги, які проводили відповідне опитування, вважають, що справа в широкій популярності Нідерландської реформістської церкви серед цього народу. Ще одне дослідження показало, що ошуканих чоловіків з числа Коенів (єврейських священнослужителів) і того менше – 0,4%.

Але інше дослідження говорить про те, що справа не в релігійних табу і не в страху надприродного покарання, а в культурних традиціях, хоча в основі останніх, звичайно, можуть лежати релігійні встановлення.

Наприклад, Догони Західної Африки вірять, що чоловік втратить чоловічу силу, якщо вступить в контакт з жінкою під час місячних. Тому жінки на цей період йдуть жити в спеціальні будинки – самі, без нагадування, а чоловіки стежать, на якій стадії циклу знаходяться їх суджені. Обдурити чоловіка в таких умовах важко. Генетичні тести, виконані Беверлі Штрассманом з Мічиганського університету (США) та її колегами, показали, що лише 1,3% дітей виховуються чужими дядьками (які про це нічого не знають), якщо жінка відвідує таємничі хатинки. Там, де наздоганяння не вірять у подібні забобони, цей показник вище – 2,9%.

Менструальна хатинка догонів

Але це ще квіточки. Найцікавіше полягає в тому, що до догонам прийшли іслам і християнство, які, звичайно, розвінчали міф про втрату чоловічої сили і навчили тубільців страху Божого. Так ось, приблизно 4% дітей християнок виховуються не батьками. Пояснюється це дуже просто: чоловіки втратили звичний метод контролю, а нового не з’явилося, адже християнізація серед догонов носить, як неважко здогадатися, поверхневий характер, і там ще не склалися традиції, характерні для європейських католиків і протестантів.

У мусульманських общинах догонов справи йдуть зовсім інакше, адже іслам наказує жінкам звітуватиме перед чоловіками здогадалася про прихід місячних, тому що в такі дні мусульманкам забороняється молитися. Що прийняли іслам жінки в два рази рідше обманюють чоловіків, ніж християнки, але все ж частіше, ніж адепти традиційної віри.

Чому жінки, незважаючи на всі небезпеки і загрози, все-таки шукають любов на стороні, зрозуміти неважко. Чоловіки писали закони під свої репродуктивні потреби, результатом чого стали маргіналізація суспільної ролі жінок, їх ізоляція, насильство над ними. Треба ж прекрасній статі якось це компенсувати, чи не так, ваше високопреосвященство?

Натхненння: http://theconversation.edu.au

Інформація зі сайту: http://cikavosti.com

[poll id=”1″]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button