Екологія

Мікропластик вперше виявили в плаценті людини

Накопичення таких частинок в живих організмах і харчових продуктах – одна з головних екологічних проблем сучасного світу.

 

Італійські вчені вперше виявили частинки мікропластику в плаценті – причому як в материнських тканинах, так і з боку плоду. Раніше цей вид пластикового забруднення виявляли лише в шлунково-кишковому тракті людини. Стаття про це тривожне відкриття опублікована у виданні Environment International.

Мікропластик – частинки пластику розміром не більше п’яти міліметрів. Він утворюється в результаті розкладання більших пластикових відходів, але іноді виробляється в такому вигляді відразу. Накопичення подібних частинок в живих організмах і харчових продуктах – одна з головних екологічних проблем сучасного світу. Ці гранули сприймаються організмом як чужорідні і можуть викликати алергічні або запальні реакції.

Група дослідників з Італії під керівництвом Алессандро Свелато вирішила перевірити, чи може мікропластик потрапляти в плаценту і накопичуватися в цьому органі. Для проведення дослідження відібрали шість здорових жінок, які погодилися надати свої біоматеріали для вивчення.

Для чистоти експерименту процес пологів у випробовуваних проходив таким чином, щоб звести до мінімуму їх контакт з будь-якими видами пластику. Так, акушери користувалися бавовняними рукавичками, а пуповину розрізали металевими, а не пластиковими ножицями.

Частинки мікропластику і спектри їх випромінювання / Svelato, Ragusa et al., Environment International, 2020

Відразу після пологів і відділення плацент ці органи розрізали на дрібні шматочки й ділили на три частини (тканини з боку дитини, тканини породіллі і безпосередньо навколоплідної оболонки). Зразки біоматеріалів вчені досліджували за допомогою раманівської мікроспектроскопіі – методу, який дозволяє визначити молекулярний склад речовини за спектром його випромінювання під впливом лазерних променів.

Мікрогранули пластика знайшли в чотирьох з шести вивчених плацент, до того ж у всіх їх частинах – як материнських, так і дитячих. Всього виявили 12 частинок, три з яких виявилися поліпропіленом, а від інших вдалося визначити лише супутні барвники-пігменти.

Таким чином, з’ясувалося, що мікропластик здатний досягти тканин плаценти на всіх рівнях. Примітно, що фахівці аналізували невеликі порції плаценти – в середньому 23 грами при загальній вазі органу близько 600 грамів. Це дозволяє припустити, що кількість частинок у всій плаценті набагато вище.

Раніше вчені підрахували, скільки частинок мікропластик потрапляє в організм дитини з пляшечок для годування і зуміли створити «пластикове золото».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button