ЕкологіяЗемля

Прискорилося випаровування Каспійського моря

Рівень води в найбільшій на Землі замкнутій водоймі протягом останніх 20 років падає на сім сантиметрів на рік. Сумарне зниження з 1996 року склало близько 1,5 метрів. Сьогоднішній рівень всього на один метр вище рекордно низького рівня кінця 1970-х.


Стаття з результатами аналізу довготривалих спостережень опублікована в журналі Geophysical Research Letters.

Згідно з результатами нової роботи, середня приповерхнева температура близько Каспійського моря зросла приблизно на 10C, якщо порівнювати два вивчених періоду часу: з 1979 по 1995 і з 1996 по 2015.
Автори вважають, що це підвищення — прояв глобального потепління, яке вплинуло на те, що інтенсивність випаровування збільшилася. Це, в свою чергу, призвело до зниження рівня води.

«Нас як геологів приваблює це місце, тому що тут можна побудувати щось на зразок загального водного балансу, — говорить Кларк Вілсон з Техаського університету в Остіні. — Дійсна причина змін рівня води протягом тривалого часу — це, швидше за все, випаровування, яке практично повністю контролюється температурою».

Автори зацікавилися цим завданням, коли допомагали калібрувати дані геофізичного супутника GRACE і помітили багатометрові зміни рівня води. Вони розглядали три основних фактора: надходження води з річками, атмосферні опади і випаровування. Об’єднавши супутникові вимірювання рівня води, дані про опади та надходженнях річкової води, а також результати кліматичного моделювання, вчені виділили вплив кожного фактора на спостережувану зміну рівня за період з 1979 по 2015 роки. Випаровування виявилося відповідальним приблизно за половину пониження рівня води, і подальше підвищення температури може тільки погіршити ситуацію.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button