Земля

Виверження вулкана Кракатау стало причиною льодовикового періоду

Європейські дослідники прийшли до висновку, що в 536 році нашої ери найсильніше виверження вулкана Кракатау стало причиною початку мініатюрного льодовикового періоду. У той же час світ спіткала епідемія чуми, відбувся занепад Східної Римської імперії та радикальні перевороти в Євразії.

5bdf6916fd5b6658ce068ee600848749
Вчені вперше отримали свідоцтва того, що кліматичні труднощі тривали набагато довше, ніж десятиліття. За новими даними, похолодання тривало приблизно до 660 року, вплинувши на Європу і Центральну Азію, а можливо, і на решту світу теж.

Попередня робота спиралася на дослідження крижаних кернів. Тоді вчені показали, що було три потужних вулканічних виверження 536, 540 і 547 роках.

Тепер же Ульф Бюнтген (Ulf Buntgen) зі Швейцарського федерального дослідного інституту і його колеги використовували дані, отримані при вивченні кілець дерев Європи та Центральної Азії. Вчені показали, що виверження Кракатау запустило холодне 125-річчя, яке, мабуть, стало наслідком присутності великої кількості вулканічних часток в атмосфері. Дослідники вивчили річні кільця понад 150 живих дерев в Алтайських і Саянських горах, а також понад 500 старих дерев, що вже лежать на землі. Аналіз показав: у середньому температури впали більш ніж на чотири градуси за Цельсієм.

Тривале похолодання збіглося з періодом соціальних потрясінь в Євразії: Східну Європу накрила чума, в Китаї змінилися династії, слов’яни почали поширюватися по всій Європі, і Східна Римська імперія була переформована у Візантію. Період в цілому охарактеризувався драматичними соціальними, культурними і політичними змінами. Цілком імовірно, що багато аспектів були посилені похолоданням.

Читайте також: 

Можливо також, що похолодання підштовхнуло розвал Римської імперії, так як в Середземномор’ї міні-льодовиковий період викликав продовольчу кризу. Спад врожаю міг привести до голоду і зробити людей більш вразливими до хвороб і епідемій.

“Такі кліматичні збої також могли вплинути на міграції гризунів – носіїв чуми, – підтверджує історик Дуг Лі (Doug Lee) з Університету Ноттінгема у Великобританії. – У той час постраждали не тільки римляни: Східно-тюркський каганат, що розташовувався на територіях Монголії, а також імперія Північна Вей і династія Суй в Китаї були істотно ослаблені”.

“Наші дослідження показали: похолодання було найістотнішим за останні дві тисячі років, – підсумовує Бюнтген. – Однак у будь-якій складній кліматичній ситуації знайдуться народи, регіони і спільноти, здатні до адаптації.

Ми вважаємо, що “переможцем” у ті часи став Аравійський півострів: велика кількість опадів сприяла появі рясної рослинності в цій області, що могло бути на руку кочівникам. Можливо, саме завдяки цьому арабські народи рушили на Європу і почали відвойовувати землі у римлян”.

Також вчені вважають, що кліматичні потрясіння того часу дозволили лангобардам вторгнутися в Італію, а раньослов’янським народам поширитися на більшій частині континентальної Європи.

Наукова стаття була опублікована журналом Nature Geosciences.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button