Земля

Приховану долину знайшли під дном у Північному морі

Підземні структури дають уявлення про те, як сучасні крижані щити будуть реагувати на зміну клімату.

Вчені створили тривимірну карту однієї з прихованих долин під морським дном в Північному морі. Його створив канал талої води, який проходив під древнім крижаним покривом.

Нове дослідження показало, що приховані долини, поховані під дном океану в Північному морі, швидко вирізала вода. Це сталося під час “агонії” стародавнього крижаного щита в кінці останнього льодовикового періоду близько 20 000 років тому. Дослідники кажуть, що дивовижні підземні структури можуть дати уявлення про те, як сучасні структури будуть реагувати на швидке потепління, викликане зміною клімату.

Ці тунельні долини – масивні підземні яри, які були врізані в стародавнє морське дно талою водою, яка стікала в канали під крижаними щитами. Величезна вага швидко танучих брил змушувала поточну воду прорізати в морському дні глибокі каньйони. Відтоді ці канали вкрилися сотнями метрів наносів. Згідно із заявою дослідників, тунельні долини можуть досягати 150 км в довжину, 6 км в ширину і 500 м в глибину.

Карта всіх тунельних долин, нанесених на карту дослідниками BAS в Північному морі.
Зображення люб’язно надано Джеймсом Кіркхемом

У 2021 році дослідники з Британської антарктичної служби (BAS) нанесли на карту мережу тунельних долин в Північному морі, яке колись було покрито масивним крижаним щитом. Він також покрив частини континентальної Європи та Великобританії під час останнього льодовикового періоду — від 126 000 до 12 000 років тому. Використовуючи технологію тривимірного сейсмічного відображення, яка випромінює звукові хвилі для сканування структур під морським дном, вчені виявили тисячі похованих каньйонів, вік деяких з яких становить близько 2 млн років.

У новому дослідженні, яке вчені опублікували в журналі Quaternary Science Reviews, ті ж дослідники використовували карти каньйонів у поєднанні з комп’ютерними моделями. Мета полягає в тому, щоб точно визначити, як виникли деякі тунельні долини. Результати показали, що вони з’явилися протягом декількох століть. Це набагато швидше, ніж спочатку припускали вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button