Земля

Вчені знайшли особливе просо, яке краще пшениці перенесе глобальне потепління

Екстремальні кліматичні явища знизять виробництво основних продовольчих культур, таких, наприклад, як пшениця. Це створить серйозну загрозу для продовольчої безпеки. Тому вчені вивчають культури, які краще впораються з посухою і спекою. На черзі – африканське просо.

Image by Couleur from Pixabay

Вчені вже кілька років вивчають зернові культури, які адаптуються до глобального потепління. Останню роботу в цьому напрямку представила міжнародна група під керівництвом Вольфрама Векверта з Віденського університету. Вона зробила порівняльний фізіологічний і молекулярний аналіз пшениці і перлового проса в умовах посухи. Виявилося, що просо впорається з потеплінням і засухами краще, ніж пшениця. Дослідження публікує журнал Frontiers in Plant Science.

Перлове просо (Cenchrus americanus) широко відомо як Pennisetum glaucum – африканське просо. Це однорічна трав’яниста рослина висотою 3 до 4 м. Її корінь проникає в грунт на глибину до 3,6 м, при цьому 80% кореневої маси розташовані на глибині до 10 см. Супліддя містить від 1000 до 3000 зерен діаметром до 5 мм білої, жовтого, червоного або чорного забарвлення.

Рослина родом з тропічної Африки, де обробляють ще 4900 років тому. Як культурна рослина вона потрапила через Аравійський півострів в Індію і Бірму, де широко обробляється в посушливих тропіках на висоті від 800 до 1800 м над рівнем моря.

«Перлове просо – важлива зернова культура, яка містить такі ж або навіть кращі поживні речовини, як пшениця, з більш високим вмістом цинку і заліза» – підкреслює Вольфрам Векверт з факультету функціональної та еволюційної екології Віденського університету і керівник дослідження.

У своїй лабораторії молекулярної системної біології (MOSYS) він разом з ученими з Університету Ов’єдо (Іспанія), Національний інститут біології, Любляна (Словенія), IROST Тегеран (Іран) і група ICRISAT (Індія) CEGSB, уважно вивчив стійкість рослин до посухи й теплового стресу.

Ця культура рідко використовується, попри її характеристики.

Коли справа доходить до стійкості стосовно кліматичних стресових факторів, критичним параметром є водні ресурси. А також тепло, особливо в періоди тривалої посухи. З усіма цими факторами просо під час експериментів вчених просо впоралося краще пшениці.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button