Земля

Пустельні павуки будують фантастичні житла

Два споріднених пустельних павука воліють рятуватися від палючого сонця під землею, вириваючи глибокі нори на піску. Однак природа наділила їх абсолютно різними інструментами для створення тимчасового житла.

Кожен, хто хоча б раз у житті намагався побудувати замок з сухого піску, стикався з низкою очевидних проблем: піщинки не склеюються між собою і легко розсипаються, а тому з них практично неможливо створити складну і надійну конструкцію. Найбільш актуальна ця обставина для тих, хто живе в піску: втім, тварини навчилися пристосовуватися.

Знаменитий павук Cebrennus rechenbergi, який як гімнаст перекидається по пустелі в разі небезпеки, примітний не тільки своїми акробатичними здібностями. Він вміє рити в піску глибокі (до 25 см) тунелі, в яких і ховається від палючого марокканського сонця.

Пустынные пауки строят фантастические жилища
Щетинки С. rechenbergi допомагають йому в ритті підземних нір

Нещодавно дослідники знайшли в пісках його «молодшого брата», Evippomma rechenbergi, який теж вміє рити хитромудрі нори. Виявилося, втім, що тактики риття у родичів абсолютно різні — про це вчені повідомляють у роботі, опублікованій в Journal of Arachnology. C. rechenbergi вибирає місце для риття, потім зачерпує пісок і складає його в імпровізований кошик, утворений з товстої і густої щетини. У E. rechenbergi подібних щетинок немає, а тому він самостійно склеює піщинки одна з одною тонкою павутинною ниткою. Для того, щоб стіни і стеля тунелів не руйнувалися під власною вагою, павуки теж обплітають їх павутиною — а тому конструкція залишається стабільна навіть у тому випадку, якщо навколишній піщаний масив був якимось чином видалений.

Пустынные пауки строят фантастические жилища
Так виглядають піщинки, скріплені павутиною

На будівництво нового будинку у павука йде приблизно 2 години, під час яких він по черзі риє і плете павутинні кільця. Під кінець він закриває вхід у нору спеціальною кришкою, що допомагає додатково стабілізувати конструкцію. Мабуть, в майбутньому це надихне інженерів на створення нового, міцного будівельного матеріалу з піску і клейких матеріалів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button