Земля

Екологи виявили страхітливі війни між австралійськими бджолами

В Австралії живуть медоносні крихітні бджоли без жала. Однак вони далеко не безневинні створіння, принаймні, коли летять воювати за заповнений медом вулик. Дослідники вивчили справжні битви таких бджіл, що відбуваються в австралійському місті Брісбен.

Поведінковий еколог доктор Пол Каннінгем (Paul Cunningham) і молекулярний біолог Джеймс Хіруорд (James Hereward) виявили, що бджоли в бою використовують свої щелепи як зброю, знищуючи війська суперників і скидаючи їхню бджолину королеву, згодом зводячи на трон свою.

foto_cikavosti_22.10.2014-04_resized

Доктор Каннінгем розповів, що атакуючі бджоли влітають в рій суперника і вступають з ним в смертельну сутичку за допомогою своїх сильних щелеп. Б’ються в основному робочі бджоли – самки, нездатні до відтворення, але які вміють збирати пилок.

“Ні атакуючий, ні захисник не виживає в цих смертоносних боях, – коментує дослідник. – Після них на землі можна побачити прямо-таки килим з мертвих і вмираючих комах. Переможцями опиняються ті, на чиїй стороні спочатку було чисельна перевага”.

Вчені спостерігали за одним з вуликів з 2008 року і зафіксували протягом декількох тижнів три атаки перш, ніж наступаючі бджоли змогли перемогти. Зрештою вони прорвали оборону і оточили вулик величезним роєм, безжально викидаючи з нього робочих бджіл і молодих маток. Це була справжня бійня.

foto_cikavosti_22.10.2014-04-02_resized

“Спочатку ми думали, що це – дві колонії одного і того ж виду, – розповідає Хіруорд. – Як виявилося після генетичного аналізу загиблих особин, колонія, що захищалися, належала виду Tetragonula carbonaria, а атакуюча колонія – близькоспорідненого виду, що мешкає зазвичай дещо північніше, – Tetragonula hockingsi. Ці види живуть в дуплах і їх нерідко можна побачити в містах, а більш 600 пасік в Австралії тримають їх для виробництва меду “.

[ads1] Читайте також: У США працюють над створенням штучних бджіл, які зможуть замінити справжніх комах

Доктор Каннінгем відзначає, що після бійні вулик, за яким спостерігали фахівці, заспокоївся і ознак боротьби в ньому не було помічено протягом кілька місяців. Тоді дослідники розкрили його і вивчили генетику нового покоління. Нова королева вулика виявилася дочкою королеви атакуючої колонії. Одним словом, в бджолиному світі відбулася своя зміна влади.

foto_cikavosti_22.10.2014-04-01_resized

Пізніше вчені перевірили понад 250 вуликів навколо Брісбена і знайшли докази 46 подібних вторгнень, що сталися за останні п’ять років. Причому майже завжди переможцями виходили T. hockingsi.

У дослідників залишилося ще чимало запитань. Зокрема, їх цікавить, що саме провокує атаки і що трапляється з молодняком в узурпуваному вулику – чи позбуваються загарбники від них, вбивають або вирощують в якості робочої сили. Так як бджоли, що не володіють жалом, є важливими обпилювачами і їх популяція знаходиться під загрозою, необхідно краще зрозуміти їх звички (і зокрема причини воєн), а також територіальний розподіл.

Натхнення: pics.vesti.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button