Технології

Роботи-вбивці знищать наш світ

У минулому році Стюарт Руссел, інженер-програміст Каліфорнійського університету в Берклі, написав відкритого листа з закликом до заборони «летальної автономного зброї». Для тих, хто далекий від військово-промислового комплексу, це може здатися дещо надуманим і передчасним побоюванням, на кшталт закликів до заборони фазер з Стар Треку або Зірки Смерті. Проте реальність свідчить про зворотне.

754ba210310337493177d0ac8ecd46f0
Людство завжди прагнуло автоматизувати військову справу. Приміром, міни є свого роду роботами, хоча і найпростішими. Ракети з тепловим наведенням розумніші їх, хоча і не набагато. Сьогодні існують вже повністю автономні машини-вбивці: наприклад, південнокорейський Super aEgis II здатний розпізнавати людей і цілитися в них. Перед тим як вистрілити зі свого 12,7-міліметрового кулемета, він вимагає дозволу живого оператора — але це швидше правила етикету, ніж технічні вимоги.Руссел пише, що «автономне зброя стане «калашниковим» майбутнього — дешевим і доступним». І це повністю змінить правила ведення війни.

«Розумна зброя зможе змінити масштаб впливу малих груп людей на світ, — пише він. — Вона може завдати шкоди, порівнянної з ядерною зброєю, з набагато меншими фінансовими витратами та вимог до інфраструктури».

Прихильники розумної зброї вказують на деякі переваги автономних машин-вбивць: використання роботів на війні значно знизить людські жертви. Однак для 20 тисяч людей (з яких більшість вчених), що підписали лист Руссела, недоліки розумної зброї значно переважують її переваги. Пізніше в цьому році Руссел разом зі своїми прихильниками збирається домогтися змін у міжнародному праві, аналогічних заборони на використання біологічної зброї. Обговорення цього питання відбудеться в ООН і на Світовому економічному форумі.

Адже якщо коли-небудь з’явиться повністю автономний робот-вбивця, шляху назад вже не буде.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button