Земля

Родич медузи регенерує все тіло за допомогою особливих стовбурових клітин

Вчені з національного інституту здоров’я США з’ясували, як працює «безсмертя» гідрактінії. Це морське безхребетне регенерує своє тіло за допомогою унікальних стовбурових клітин.

Дослідники секвенували рибонуклеїнову кислоту (RNA) з гідрактінії. На початку процесу регенерації вони виявили молекулярну сигнатуру, схожу з сигнатурою процесу старіння. Вчені зробили висновок, що спочатку процеси лікування та старіння тісно пов’язані. Це дало новий погляд на еволюцію старіння.

Коли залишається мала частина гідрактінії, припустимо тулуб, вона відростить все тіло заново. Секрет криється в особливих стовбурових клітинах безхребетного. Такі клітини трансформуються в інші види клітин. Більш того, якщо відокремити рот гідрактініі від місця, де знаходяться стовбурові клітини, то вона відростить нове тіло тільки з рота. Це означає, що будь-яка клітина її організму може стати стовбуровою клітиною. Наприклад, в людському тілі стовбурові клітини використовуються тільки під час розвитку організму. Поведінка, подібна гідрактінії, спостерігається у багатьох організмів з високою здатністю до регенерації. Але цей механізм не досліджений до кінця.

Будова гідрактініі. Ілюстрація: Darryl Leja, NHGRI

«Подобні дослідження, які вивчають біологію незвичайних організмів, показують, наскільки універсальні багато біологічних процесів і як багато нам ще належить зрозуміти про їх функції, взаємозв’язки та еволюції, — заявив Чарльз Ротімі, директор очної дослідницької програми Національного інституту досліджень генома людини (NHGRI), що входить до складу національного інституту здоров’я США. — Такі знахідки мають величезний потенціал для отримання нового уявлення про біологію людини».

Гідрактінія — це маленька морська істота, родич медуз і коралів. Воно має трубчасте тільце і живе на раках-відлюдниках. В останній раз у людей був загальний предок з гідрактінією і її близькими родичами понад 600 млн років тому, і ці тварини абсолютно не старіють.

На щастя, вивчаючи деяких з наших найдальших родичів-тварин, ми почнемо шлях до розгадки деяких секретів регенерації і старіння — секрети, які зрештою просунуть вперед область регенеративної медицини, а також вивчення вікових захворювань, – говорить Енді Баксеваніс, співавтор дослідження


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button