Всесвіт

«Роздуті» екзопланети можуть мати кільця, як Сатурн

Всі 4 планети-гіганти Сонячної системи мають системами кілець. Але при огляді екзопланет такі особливості зустрічаються вкрай рідко. І це дивно, адже сучасні технології повинні їх фіксувати. У новому дослідженні вчені вважають, що ми знайшли вже багато планет з кільцями, але вони представлені в записах як «роздуті».

Зазвичай чужі світи знаходять за допомогою методу транзиту. Це моменти, коли планета пролітає по орбіті навколо зірки, проходячи між нами і нею, перекриваючи зоряне світло. Вчені, які фіксують ці події, підтверджують існування світів і можуть за рівнем затемнення вказати на певні характеристики.

Також цей метод повинен виявляти і наявність у планети кілець, тому що вони будуть пропускати світло зірки і створювати виразні підписи. Деякі вчені кажуть, що помічають щось подібне, але сигнал занадто слабкий.

Транзит дозволяє визначити розмір і масу планети, а потім і показник середньої щільності. Останній критерій вказує на те, який світ перед нами. Якщо щільність висока, то це планета земного типу з каменю і води. Якщо низька, то бачимо газового гіганта, на зразок Юпітера. Але є дивна категорія «роздутих» планет.

Ці світи в 5-10 разів масивніше і більше Землі, але їх рік триває всього 15 наших днів. Але найбільше вражає низький рівень щільності – не більше 1/10 від показника Сатурна (0.687 г/см?). Існує кілька теорій, що пояснюють настільки химерні світи. Але нова ідея дає ще одне цікаве пояснення – у них є кільця!

Дослідники підозрюють, що кільця приймаються в транзиті за розмір самої планети і впливають на інші характеристики. Наприклад, якщо застосувати цю схему для Сатурна, то ми б отримали планету вдвічі більшої від реальної. Але це пояснення може підійти лише для тих світів, які віддалені від рідних зірок на певну дистанцію, тому що наближені не можуть зберегти кільця.

Вчені вже виділили кілька перспективних кандидатів і планують перевірити їх космічним телескопом Джеймс Веб. Висновки описані в журналі «Astrophysical Journal».

Натхнення: v-kosmose.com

Кнопка «Наверх»
Закрыть