Наука

Розкрито секрет тварин-синоптиків

Багато тварин здатні передчувати, що скоро піде дощ чи відбудуться інші погодні зміни. Як їм це вдається? Досі вчені не можуть прийти до єдиної думки. Але більшість фахівців схиляється до версії, що дізнатися про сили і напрямку вітру, температури, вологості повітря для «складання метеопрогнозу» тваринам допомагають вуса-вібриси.

Американські біологи вирішили перевірити цю теорію, провівши експеримент на щурах. Гризунів випускали на стіл, по краях якого перебували вентилятори. Щурам треба було визначити, звідки дме вітер, коли якийсь із них включався у випадковому порядку. Якщо вибір був правильним, то в дірці поруч з вентилятором їх чекало частування. Тварини успішно впоралися з цим завданням, після чого обстригли вібриси, щоб простежити, як зміниться результат.

Позбавлені вусів щури все ще орієнтувалися на вітру в пошуках їжі, проте число помилок зросла на 20 %. На думку Меттью Граффа, одного з авторів дослідження, це доводить, що щури намагалися вловити вітер навіть пошкодженими вібриси, воліючи їх іншим, здоровим органам дотику.

Механізм роботи вусів-вібрасів полягає у тиску на рецептори у момент згинання. Як показав експеримент, ці відчуття дійсно використовуються щурами для отримання інформації про повітряні коливання і їх джерела. Звичайно, цей спосіб дізнатися про погодні параметри не єдиний, але вчені прийшли до висновку, що для щурів та інших тварин він є ключовим і, ймовірно, саме вібриси лежать в основі синоптичних талантів тварин, їх вміння уникати негативні погодні явища і знаходити їжу.

Стаття про дослідження опублікована в журналі Science Advances.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button