Наука

Титанові наношипи на протезах знищують грибкові інфекції без ліків

Дослідники розробили спосіб боротьби з внутрішньолікарняними інфекціями, стійкими до антибіотиків, при хірургічних операціях.

Дослідники з Мельбурнського королівського технологічного університету (RMIT) створили метод знищення супербактерій, натхненний антимікробною поверхнею крил комах. Крихітні шипи на поверхні протезів розривають клітини бактерій і грибків, захищаючи від інфекції.

Крила бабок і цикад покриті крихітними наностовпчиками, які діють як «механобіоцид», фізично розриваючи клітини патогенів і вбиваючи бактерії. Щоб відтворити цей ефект, дослідники розробили поверхню титану, покриту мікрошипами. Вчені використовували плазмове травлення для створення наностовпчиків розміром з бактеріальну клітину.

Вчені перевірили ефективність поверхні в знищенні грибка кандида (Candida), що володіє стійкістю до ліків і викликає до 10% внутрішньолікарняних інфекцій, пов’язаних з імплантами і медичним обладнанням. Аналіз показав, що половина клітин загинула при контакті з шипами, а друга половина — отримала серйозні пошкодження і втратила здатність до розмноження.

Пошкоджені клітини грибка піддалися сильному метаболічному стресу, що запобігає процесу розмноження з утворенням смертоносної грибкової біоплівки навіть через сім днів. Їх не вдалося відродити в умовах відсутності стресу, і в кінцевому підсумку вони зупинилися в процесі, відомому як апоптоз, або запрограмована смерть клітин, – говорить Денвер Лінклейтер, співавтор дослідження

Здорова клітина грибка Candida (зліва) і пошкоджена при контакті з наношипами (справа). Зображення: RMIT

Дослідники відзначають, що втрата 100% клітин здатності до розмноження і відновленню передбачає, що стійкість до цих поверхонь не буде розвинена в процесі еволюції. При цьому проста техніка плазмового травлення, яку вчені використовували для створення шипів, підійде як для протезів, так і для медичного обладнання, сільськогосподарських інструментів і поверхонь для харчових продуктів.

Хірургічне втручання може привести до інфекції, а з ростом числа стійких до ліків мікробів забезпечити ефективне лікування стає важче. Хоча бактерії основні джерела інфекції, стійкі до ліків види грибків також представляють проблему. Вони колонізують поверхні обладнання і утворюють біоплівки на імплантованих матеріалах, що призводить до внутрішньолікарняних інфекцій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button