Наука

Демократичні режими руйнуються сильніше, ніж тиранії

Незважаючи на те, що демократичні режими «живуть» довше, ніж диктаторські, для громадян їх руйнування відчувається жорсткіше.

Антропологи проаналізували причини і наслідки краху 30 стародавніх держав. Виявилося, що загибель демократичних режимів приводила до більш серйозних наслідків для суспільства, ніж руйнування деспотичних.

Дослідники розглядали «хороші» і «погані» держави. Перші – ті, чиї уряди постачали громадян всім необхідним і не намагалися сконцентрувати владу і багатство у своїх руках. Другі – автократії, де населення було позбавлене більшості свобод, і все багатство належало одній людині або групі людей.

Як правило, розпад «хороших» держав відбувався через підрив довіри громадян до правителя, пишуть вчені в журналі «Frontiers in Political Science ». Якщо лідерові не вдається дотримати ключових моральних принципів та ідеалів, які були встановлені попередніми правителями й роками зберігалися в суспільстві, становище держави стає нестійким. Люди більше не можуть покладатися на існуючі бюрократію і державну інфраструктуру – як наслідок, порушується збір податків, робота соціальних інститутів і правильний розподіл благ.

«При хорошому управлінні у вас є економіка, яка забезпечує людей і фінансує уряд. Таким чином, соціальні мережі та інститути стають тісно пов’язаними один з одним. Якщо автократичний режим впаде, то з’явиться інший лідер, але ці зміни не проникнуть глибоко в життя людей, оскільки такі правителі зазвичай монополізують ресурси й фінансують свої режими способами, менш залежними від місцевого виробництва або оподаткування », – говорить Гері Фейнман, один з авторів дослідження.

Знання про те, з яких причин держави розпадалися в минулому, можуть допомогти нам засвоїти деякі уроки й приймати кращі рішення в сьогоденні, підсумовують антропологи.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments