Наука

Собаки та вовки не думають про людей як про “щедрих” або “жадібних”

Хоча репутація відіграє важливу роль у собачій або вовчій зграї, ці тварини, швидше за все, не можуть скласти аналогічної думки про людей. В експериментах, проведених австрійськими вченими, ні собаки, ні вовки не навчилися вибирати саме ту людину, яка давала їхнім або родичам їжу, замість тієї, яка відмовляла в їжі. Результати дослідження опубліковані в журналі PLOS One.

піренейські гірські собаки

Серед тварин, що живуть групами, формування репутації особин може відігравати важливу роль у соціальній взаємодії. Оскільки собаки теж здатні ефективно спілкуватися і співпрацювати з людиною, дослідники висунули гіпотезу, що вони здатні і формувати думку про окремих людей, спостерігаючи за їх взаємодією з іншою твариною. Однак дослідження по цій темі давали неоднозначні результати, і залишалося відкритим питання: чи з’явилася ця здатність у домашніх собак або вже була присутня у їхніх предків — вовків?

Тепер вчені з Віденського університету ветеринарної медицини (Австрія) показали, що собаки не формують думку про людину як про «щедру» або «жадібну» щодо їжі після прямої або непрямої взаємодії з ним. Те ж саме стосується вовків.

Автори роботи провели експеримент, в якому брали участь собаки і вовки. Кожна тварина спостерігала за взаємодією між двома людьми і собакою, при цьому одна людина була “щедрою” і годувала собаку, а друга, “жадібною”, відмовляла в їжі. Потім тварина-спостерігач могла вибрати, до якої з двох осіб, які брали участь в попередній взаємодії, підійти. У наступному експерименті вчені перевірили, чи формує кожна тварина думку про людину після безпосередньої взаємодії, під час якої вона або годувала, або відмовлялася давати їжу.

Результати дослідження показали, що ні собаки, ні вовки не сформували думки про людину після непрямого спостереження або прямої взаємодії з ним. Таким чином, ідея про те, що собаки або вовки здатні складати думку про людей, залишилася непідтвердженою. Однак вовки все ж звертали більше уваги на щедру людину, спостерігаючи за її взаємодією з іншою твариною. Крім того, деякі випробовувані віддали перевагу щедрій людині, грунтуючись одночасно на спостереженні і власному досвіді.

Вчені планують продовжувати дослідження на цю тему. Але не всі експерименти можливі з етичних міркувань: так, згідно з однією з гіпотез, тварини найбільш ефективно формують думку про людину в небезпечних і стресових для себе ситуаціях.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button