Наука

Ризик розвитку колоректального раку пов’язали з нестачею сонячного ультрафіолету

Порівняння даних по 186 країнам показало, що недостатній вплив ультрафіолетових променів сонячного світла пов’язаний з підвищеним ризиком розвитку колоректального раку, особливо в старших вікових групах і серед жителів Північної півкулі.

Image by Terri Cnudde from Pixabay

Колоректальний тип раку – третій за поширеністю у світі: у 2018 році було зареєстровано майже два мільйони нових випадків цього злоякісного новоутворення товстого кишечника. За прогнозами експертів, до 2030-го таких пацієнтів стане 2,2 мільйона, а 1,1 мільйона хворих помруть. Серед факторів ризику – ожиріння, малорухливий спосіб життя, споживання продуктів з високим вмістом м’яса, жирів, калорій.

Крім цього, серед параметрів, що підвищують ймовірність розвитку колоректального раку, вчені виділяють знижений рівень вітаміну D, який оцінюють за концентрацією 25-гідроксивітамину D в сироватці крові. При цьому його достаток визначають як потенційний захисний фактор. Раніше дослідження показали, що споживання 1000 МО вітаміну D в день на 50 відсотків підвищить шанси уникнути цього онкологічного захворювання, тому, на думку фахівців, вкрай важливо стежити за його статусом.

Нагадаємо, що жиророзчинний вітамін D має обмежені джерела в їжі і переважно його можна отримувати завдяки впливу ультрафіолетових променів сонячного світла (UVB). Так, УФ-опромінення (довжина хвилі від 280 до 315 нанометрів) стимулює вироблення превітаміну D3 з 7-дегідрохолестеріна (провітамін D3), присутнього в епідермальних шарах шкіри. Потім, шляхом спонтанної ізомеризації, він перетворюється в з’єднання холекальциферол, який вже переходить в активну форму вітаміну D за допомогою двоступеневого гідроксилування.

Попередні дослідження підтвердили, що більшість пацієнтів з колоректальним раком мають брак 25-гідроксивітаміну D в сироватці крові. Прогноз опинявся краще у хворих, у яких його було досить. Вітамін D грає роль на всіх етапах, захищаючи міжклітинні щілинні контакти за допомогою регуляції білків кадгерінів: щільні з’єднання запобігають поділу клітин і знижують швидкість прогресування раку і метастазування. Однак вчені не знали напевно, чи корелюють низькі рівні цієї речовини безпосередньо з підвищеним ризиком формування пухлини. Показати цей зв’язок взялися співробітники кафедри анестезіології Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США), результати їх роботи опубліковані в журналі BMC Public Health.

Вчені аналізували, як співвідносилися глобальні рівні сонячного ультрафіолету в 2017 році і частота випадків раку прямої кишки в 2018-м серед жителів 186 країн, на основі візуалізації даних штучного супутника EOS Aura Національного управління з аеронавтики і дослідженню космічного простору (NASA), а також бази Global Cancer з використанням інструменту Cancer Today.

Брак впливу сонячного ультрафіолету – наприклад, в країнах Північної півкулі – спочатку виявився пов’язаним з більш високими показниками колоректального раку у людей будь-якого віку: 0-14, 15-29, 30-44, 45-59, 60-75 років. Але особливо вираженою вона залишалася для старших вікових груп після врахування таких факторів, як пігментація шкіри, очікувана тривалість життя, куріння тощо.

«Зв’язок між оцінками UVB і приблизними показниками захворюваності на колоректальний рак була статистично значущою в вікових групах до 45 років після поправки на коваріанти. <…> Згідно з моделями множинної лінійної регресії, зворотний зв’язок між змодельованим рівнем вітаміну D і приблизними показниками захворюваності була помітна у людей 60-75 років і старше, а для 45-59-річних вона була незначна », – додали вчені.

На їхню думку, брак сонячного ультрафіолету знижує рівень вітаміну D, дефіцит якого раніше вже пов’язали з підвищеним ризиком колоректального раку. У майбутніх дослідженнях вчені планують вивчити, чи допоможе коригування дефіциту цієї речовини при пухлинах, особливо в старших вікових групах. «Хоча існують неоднозначні докази цього зворотного зв’язку, метою нашої роботи було врахувати вплив віку», – підсумували дослідники.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button