Наука

Середземноморська дієта допомогла підвищити стресостійкість

Дослідження показало, що харчування по середземноморського типу (яке містить велику кількість овочів, фруктів, горіхи, насіння, боби) може бути ефективним способом для боротьби зі стресом.

Image by DanaTentis from Pixabay

За даними Американської психологічної асоціації, ще до пандемії коронавірусу жителі Сполучених Штатів більше всіх у світі були схильні до стресу. Така реакція організму на перенапруження, недолік сну, негативні емоції та інші фактори не тільки негативно позначається на роботі й особистих відносинах, а й підвищує ризик розвитку безлічі хронічних недуг, в тому числі захворювань серцево-судинної системи та хвороби Альцгеймера.

Боротьбі зі стресом присвячено безліч досліджень, і фахівці продовжують шукати ефективні методи. Так, згідно з новою роботоб співробітників Медичної школи Уейк-Форест (Північна Кароліна, США), допомогти підвищити стресостійкість та сприяти так званому здоровому старінню може і харчування, а точніше – дотримання середземноморської дієти.

«Вкрай важко контролювати або скорочувати стресові фактори в сучасному житті, – зазначила Керол А. Шівелі, професор патології і порівняльної медицини в Медичній школі Уейк-Форест і провідний автор роботи. – Але ми знаємо, що можемо контролювати своє харчування, а попередні спостережні дослідження показали: нижчий рівень сприйманого стресу пов’язаний з активним споживанням фруктів і овочів. <…> На жаль, американці дотримуються дієти, багатої тваринним білком і насиченими жирами, сіллю і цукрами, тому ми хотіли з’ясувати, чи погіршила ця дієта реакцію організму на стрес у порівнянні з середземноморською дієтою, в якій велика частина білків і жирів надходить з рослинних джерел ».

Результати першого доклінічного дослідження, в якому оцінювали зв’язок між тривалим дотриманням західної або середземноморської дієти й рівнем стресу, опубліковані в журналі Neurobiology of Stress. Вчені з’ясували, як постійний, а також гострий стрес, викликаний 30-хвилинною ізоляцією, впливає на стан 38 макак середнього віку, яких поділили на дві групи й годували по західному або середземноморському типу.

Серед іншого автори дослідження відстежували зміни в симпатичній і парасимпатичній нервовиї системах тварин, а також в рівнях гормону кортизолувиробляється корою наднирників і захищає організм від стресу, регулює рівень артеріального тиску, бере участь в обміні білків, жирів і вуглеводів – у відповідь на емоційне перенапруження. Якщо стрес триває, рівень кортизолу залишається високим і пошкоджує тканини.

Симпатична нервова система бере участь в реакції «бий або біжи» (стан, при якому організм мобілізується для усунення загрози) і регулює функції, такі як частота серцевих скорочень і артеріальний тиск. Парасимпатична нервова система відповідальна за протилежні ефекти, які допомагають тілу повернутися в більш спокійний стан. Як нагадують вчені, підвищена активність симпатичної нервової системи може бути шкідлива для здоров’я, тому важливо підтримувати здоровий баланс між ними.

Згідно з результатами експерименту, тварини, що сиділи на середземноморській дієті, демонстрували більшу стійкість до стресів: симпатична нервова система у них була менш активна, а реакція кортизолу на стрес – зниженою. «Крім того, середземноморська дієта затримала вікове підвищення симпатичної активності й реакції кортизолу на стрес. Навпаки, західна дієта посилила симпатичну реакцію на стрес, що дуже шкідливо. <…> Наші результати показують, що середземноморська дієта може допомогти в боротьбі з психологічним стресом і сприяти здоровому старінню », – пишуть автори роботи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button