Технології

Шерсть верблюдів надихнула на створення охолоджуючої системи без електрики

Верблюди розробили, здавалося б, нелогічний підхід до збереження прохолоди й економії води в умовах розпеченої пустелі: у них товстий шар ізолятивного хутра. Застосовуючи, по суті, той же підхід, дослідники з MIT розробили систему, яка зберігає прохолоду в жарких умовах без необхідності в джерелі живлення.

Більшість людей не подумали б надіти пальто з верблюжої вовни в спекотний літній день. Але багато хто з жителів пустелі схильні носити важкий верхній одяг. І ось чому. Виявляється, верблюжа шуба або важкий одяг людини зменшує втрату вологи. При цьому, піт може випаровуватися, щоб забезпечити охолоджувальний ефект.

Випробування показали, що голений верблюд втрачає на 50% більше вологи, ніж звичайний.

У новій системі, розробленої інженерами Массачусетського технологічного інституту, для досягнення аналогічного ефекту використовується двошаровий матеріал. Нижній шар матеріалу, який замінює потові залози, складається з гідрогелю, желатиноподібної речовини. Він розташований на губчастій матриці, з якої вода легко випаровується. Потім матеріал покривається шаром аерогелю, який грає роль хутра.

Гідрогелі вже використовуються для деяких систем охолодження, але польові випробування і детальний аналіз показали, що цей новий двошаровий матеріал товщиною близько сантиметра забезпечує краще охолодження. Більш ніж на 7 ° C і в п’ять разів довше, ніж один гідрогель. Двошаровий матеріал зберігає прохолоду понад 8 днів замість двох при використанні просто гідрогелю.

За словами дослідників, цю систему можна використовувати для упаковування харчових продуктів, щоб зберегти їх свіжість. Це також дозволить безпечно зберігати ліки, такі як вакцини, у міру їх доставки у віддалені місця. Пасивна система, що працює виключно від тепла, не тільки забезпечує охолодження, але і знижує коливання температури, які можуть прискорити псування товарів і продуктів.

Основна сировина, що використовується в двошаровій системі, недорога. Аерогель зроблений з кремнезему, який по суті являє собою пляжний пісок. Він дешевий і доступний. Однак технологічне обладнання для виготовлення аерогелю коштує недешево. Цей аспект потребують подальшого розвитку, щоб масштабувати систему. Але, принаймні одна стартап-компанія вже зацікавилася відкриттям вчених.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button