Різні цікавинки

Що таке МРТ?

foto_cikavosti_25.09.2014-03_resizedЗ появою в 1973 році магнітно-резонансної томографії медицина нарешті отримала метод обстеження, який, по-перше, нешкідливий, а по-друге, максимально інформативний. Він і сьогодні залишається найбільш затребуваним: тільки за допомогою МРТ можна отримати повну інформацію як про функціональний стан органів та систем, так і про фізичні властивості тканин і клітин. Цей метод настільки важливий сьогодні в діагностиці, а значить, і в лікуванні, що 2003 Нобелівська премія з медицини та фізіології була присуджена вченим, які його винайшли.

Рівних немає

МРТ – метод дослідження, заснований на отриманні зображення тканин і органів за допомогою електромагнітних хвиль. Він не має рівних при обстеженні головного та спинного мозку, черепних нервів, міжхребцевих дисків, жовчовивідних шляхів, репродуктивної системи чоловіків і жінок, молочних залоз, суглобів, а також судин. Магнітно-резонансний томограф дозволяє проводити дослідження в будь-яких площинах з урахуванням анатомічних особливостей тіла пацієнта, а при необхідності – отримувати тривимірні зображення для точної оцінки взаєморозташованих різних структур. При цьому на відміну від комп’ютерної томографії, іонізуюче випромінювання не використовується, променевому навантаженні пацієнт не піддається, а, отже, і немає ризику виникнення побічних ефектів, з якими поєднується, нехай і в незначній мірі, вплив рентгенівського випромінювання при частих повторних дослідженнях.

Перевага цього методу перед ультразвуковими дослідженнями (УЗД) в тому, що для МРТ повітря і кістки – не перешкода для візуалізації. Безсумнівним достоїнством МРТ є хороша природна контрастність тканин.
МРТ проводиться за показаннями, як для екстреної діагностики, так і в плановому порядку. Вона найкраще «показує» лікарю стан м’яких тканин і кісткового мозку в порівнянні з іншими методиками. М’язи, жир, рідина, сухожилля і хрящі добре видно і диференціюються один від одного на магнітно-резонансних зображеннях. У більшості випадків метод є незамінним в діагностиці травматичних, пухлинних і запальних захворювань кісток і суглобів. Тому не зволікайте, а записуйтеся http://mz-clinic.ru/ на обстеження.

МРТ і головний мозок

Якщо порівнювати магнітно-резонансну томографію з комп’ютерною, то МРТ перевершує комп’ютерну томографію в виявленні і оцінці уражень в речовині головного мозку, особливо при виявленні патологічних процесів в задній черепній ямці, в гіпофізі, при візуалізації черепних нервів. Дозволяє без введення контрастного препарату побачити і оцінити стан судин головного мозку та шиї. До того ж, на сучасних томографах, з індукцією магнітного поля 3 Тесла, є функція прискореного сканування. У разі, коли у пацієнта черепно-мозкова травма, інсульт або приступ з підвищеним больовим синдромом, достатньо всього декількох хвилин для сканування головного мозку.

МРТ і хребет

Найчастіше МРТ затребувана в діагностиці захворювань хребта – це єдиний метод, що дозволяє побачити патологічні зміни міжхребцевих дисків шийного, грудного і попереково-крижового відділів хребта, а також спинного мозку і корінців нервів, з упевненістю діагностувати запальні, пухлинні і судинні ураження. Оцінка співвідношень гриж уражених дисків і корінців нервів у пацієнтів з остеохондрозом дозволяє визначити показання до операції.

МРТ і серцево-судинна система

Незважаючи на те, що дослідження артерій серця (коронарних артерій) – прерогатива ангіографії, в тому числі КТ-ангіографії, досліджувати стан серцевого м’яза, клапанів і функції серця можна тільки за допомогою ЕХО-КГ і МРТ. Ці методи в чомусь доповнюють один одного, але МРТ дозволяє отримати унікальну інформацію про стан серцевого м’яза, оболонок. Для цього вводиться контрастний препарат і в процесі дослідження оцінюється кровотік в серцевому м’язі, а значить, визначається життєздатність міокарда у пацієнтів, які перенесли інфаркт, оцінюється стан клапанів серця, скоротливість кожної з його стінок, виявляються запальні зміни, спадкова патологія і багато інших захворювань.

Дослідження судин головного мозку та шиї, плечового пояса, ніг, а також аорти та її гілок з внутрішньовенним контрастуванням дозволяє отримати найдокладнішу інформацію, необхідну для судинних хірургів. Ми бачимо об’ємну картину стану судин конкретної ділянки, оцінюємо протяжність і вираженість, наприклад, звуження судини атеросклеротичної бляшкою, відстежуємо аномалії і варіанти будови судин, що дає можливість планувати оперативне лікування з урахуванням індивідуальних особливостей кожного конкретного пацієнта.

МРТ і шлунково-кишковий тракт

МРТ дає можливість якісно досліджувати органи черевної порожнини, у тому числі жовчовивідні шляхи. Магнітно-резонансна холангіографія дозволяє побачити жовчні протоки без введення інструментів (лапароскопії), оцінити стан тих відділів жовчних проток, які приховані від ультразвуку.

Тонкі зрізи, багатофазне сканування, використання спеціальних контрастних препаратів дозволяють провести точну діагностику вогнищевих змін у печінці, виявити навіть найдрібніші вогнища розмірами в декілька міліметрів, що в ряді випадків радикально міняє тактику лікування. Можна оцінити і поширення пухлин підшлункової залози, нирок, наднирників та селезінки, виявити запальні зміни в підшлунковій залозі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button