Технології

Щоб впоратися з глобальним потеплінням, вчені запропонували затулити Сонце

Вчені постійно шукають способи впоратися з глобальним потеплінням, і один з найбільш амбітних проектів — споруда «парасольки», яка прикриє нашу планету від Сонця. Ідея здається недосяжною, але люксембурзькі вчені стверджують, що її можна зробити простіше, якщо будувати не одну «парасольку», а кілька маленьких. Дослідження опубліковано в журналі Acta Astronautica.

Чи обзаведеться Земля «парасолькою від Сонця»? / © NASA

Проект побудови космічної “парасольки”, який затемнив би нашу планету і сповільнив би глобальне потепління, вже на стадії розробки кидає земній економіці небачений виклик. Так, щоб звести конструкцію масою як мінімум в 550 тисяч тонн (для порівняння: вага МКС, найбільшого з побудованих людиною комічних об’єктів, — трохи більше 400 тонн), доведеться протягом десяти років здійснювати як мінімум 400 ракетних запусків щорічно. Притому що в 2022 році всі країни виробили їх менше двох сотень.

Однак будівництво можливо полегшити, якщо відмовитися від початкової ідеї цільної, монолітної «парасольки», а замість неї запустити цілий рій «парасольок» меншого розміру. До того ж оскільки основним обмежувачем споруди виступає маса будівельних матеріалів (на жаль, на нинішньому рівні розвитку космічних технологій корисне навантаження космічних апаратів становить всього кілька тонн), вчені з Люксембурзького університету запропонували використовувати надлегкий матеріал, що складається з тонкої плівки і нанотрубок з діоксиду кремнію.

Така конструкція буде прозорою, але світло, потрапляючи на неї, буде переломлюватися і йти в сторону, не досягаючи Землі. Вчені пропонують розмістити рій прозорих “парасольок” в точці Лагранжа L1: в такому випадку він буде зберігати стабільне положення.

За розрахунками дослідників, для повернення температури Землі на доіндустріальний рівень, потрібно розсіювати всього від двох до чотирьох відсотків сонячного світла, а на досягнення необхідного рівня технологій піде до 15 років.

Хоча сонячна “парасолька” дійсно може повернути назад глобальне потепління, існують вагомі аргументи проти подібних мегапроектів, здатних вплинути на всю планету. По-перше, все прорахувати неможливо, будь-яке моделювання неідеально: найменший прорахунок або неврахований параметр – і замість порятунку планети від перегріву ми отримаємо глобальну посуху.

По-друге, основна причина глобального потепління – зовсім не збільшене сонячне випромінювання, і людству потрібно знайти спосіб скоротити вуглецеві викиди і споживання викопного палива: тобто шукати не милицю, а ліки від хвороби.

Виверження вулканів теж можуть блокувати сонячне світло, викликаючи “роки без літа”, але це лише тимчасовий засіб / © Lindsey Wasson

Чимало питань викликають і екологічні наслідки затемнення Сонця. Навіть якщо “парасолька” зупинить глобальне потепління, чи не опиниться населення Землі на межі нової, продовольчої катастрофи, коли скоротиться кількість тепла і світла, доступного рослинам? Всі ці питання необхідно вирішити перш ніж приступити до будівництва, адже на кону — майбутнє планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button