Земля

Куди поділися мільйони років історії: секрет геологічних шарів

У таємничих скельних утвореннях, відомих як “нонконформістські” або unconformities, мільйони років історії Землі просто відсутні. І наука має відповідь на це питання.

Briona Baker / Unsplash

Шари ґрунту зберігають записи історії Землі, і чим глибше копають вчені, тим далі вони “подорожують” в минуле. Згадайте стрімкі стіни Великого Каньйону в США, схожі на листковий торт, які часто призводять у вигляді ілюстрації даного процесу. Але не вся поверхня землі зберігає історію нашого світу. На нашій планеті є регіони, в яких скільки не копай, нічого не виявиш — з історії виявляються «стертими» або «незапам’ятними» сотні мільйонів років.

Ці прогалини в геологічній історії нашої планети, звані “нонконформістськім”, існують в шарах гірських порід, що належать абсолютно різним проміжкам часу. Вони розташовуються один над одним і часом розділені більш ніж мільярдом років. Тобто, грубо кажучи, якісь сили якимось чином перешкоджали утворенню опадів протягом цілих епох.

Дані невідповідності інтригують — це втрачене минуле, можливо, повне таємниць про еволюцію Землі і її життєвих форм. Але і прогалини допоможуть вченим краще розуміти нашу планету.

“Ступінь повноти картини, залежить від осадових порід Землі, але місцями вони фрагментарні, і величезні ділянки втрачені в результаті ерозії, — зазначила геолог Ребекка Флауерс з Університету Колорадо в Боулдері. – Потрібно зрозуміти зв’язок поверхневих процесів (таких як ерозія) і глибинних, а також біологічних, кліматичних і екологічних».

Флауерс є провідним автором дослідження, в якому представлений новий погляд на “прогалини” в історії Землі — велика невідповідність (нонконформізм), яку видно (або, точніше, не видно) в скелях.

Розрив простягається приблизно на 550 мільйонів років тому, а епоха передувала появі складних форм життя, до більше мільярда років тому, коли існували тільки мікроорганізми. Раніше вважалося, що шари були загублені в результаті ерозії, коли на землі лежали сніг і лід, в період між 715 і 640 мільйонами років тому.

Але Флауерс і її колеги припускають, що «біла пляма» з’явилася в результаті «регіональних тектонічних особливостей». Вчені дійшли такого висновку, вивчивши невідповідність в оголенні граніту на горі Пайкс-Пік в Колорадо. Але це не єдине місце з втраченими записами минулого. Великі невідповідності утворювалися в різні проміжки часу і з різних причин.

Щоб зрозуміти причини прогалин, вчені досліджували зразки мінералів і кристалів гірських порід — гематиту і циркону, за допомогою яких можна відновити термічну історію шарів.

Результати показали, що більш стародавні породи Пайкс-Пік були зруйновані до появи снігів і льоду, а значить «не могли зникнути в результаті льодовикової ерозії», укладають дослідники.

Вчені також поставили під сумнів гіпотезу про те, що ерозія, пов’язана з великою невідповідністю, могла дати Землі поживні речовини, завдяки чому стався кембрійський вибух — раптове виникнення складних форм життя близько 541 мільйона років тому.

“Якщо ерозія сталася за кілька сотень мільйонів років до кембрійського вибуху, це говорить про те, що дані події (кембрійський вибух і ерозія Великої невідповідності) не пов’язані, — пояснює Флауерс. – Наші результати показують, що на Пайкс-Пік в Колорадо ерозія Великої невідповідності сформувалася за кілька сотень мільйонів років до кембрійського вибуху».

Дослідники вважають, що тектонічні процеси, пов’язані з утворенням і розпадом Родінії (суперконтиненту, що існував близько мільярда років до ери снігів), могли стати причиною великої невідповідності на Пайкс-Пік. Але щоб з’ясувати все остаточно, будуть потрібні додаткові дослідження.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button