Земля

Шимпанзе можуть готувати собі їжу

Найближчі еволюційні родичі людини-шимпанзе, не тільки воліють приготовлену їжу сирою, але і вміють її готувати. Примати навіть роблять це, якщо їм надати прості в експлуатації пристрої.

Результати нового дослідження показали, що шимпанзе володіють практично всіма когнітивними навичками для кулінарії. Це, в свою чергу, вказує на те, що подібні навички були присутні у спільного предка шимпанзе і людини, що жила приблизно 5-7 мільйонів років тому.

bb2ef612fb79ab9aa3f8d9b67cd114fe

“Не варто очікувати кулінарного шоу або званих вечерь від шимпанзе найближчим часом: у тварин відсутні навички поводження з вогнем, так що це може бути дуже пожежонебезпечно, – розповідає одна з авторів дослідження Олександра Росаті (Alexandra Rosati), психолог Єльського університету. – В ході дослідження ми постаралися виділити тваринам максимально безпечні пристосування”.

Дослідження, проведене Росаті у співавторстві з Феліксом Уорнекеном (Felix Warneken), психологом Гарвардського університету, складалося з десяти різних експериментів.

У першому з них тваринам на вибір надали сиру або варену солодку картоплю (обидві страви були кімнатної температури). Переважна більшість мавп обрало приготовану картоплю.

Другий експеримент показав, що шимпанзе готові терпляче чекати на приготування їжі, а ось третій і четвертий експеримент продемонстрували, що мавпи можуть самостійно вибрати і приготувати їжу, якщо їм надати якісь кулінарні пристрої і навчити ними користуватися. П’ятий експеримент підтвердив це відкриття.

У шостому експерименті з’ясувалося, що тварини можуть перенести свої початкові навички і на інші продукти (в даному випадку на моркву). Досвід номер сім виявив, що шимпанзе можуть вибірково готувати харчові продукти (вони відокремили картопляні скибочки від схожих на них неїстівних шматочків деревини і приготували).

Читайте також: 

Останні експерименти, в свою чергу, показали, що шимпанзе можуть займатися транспортуванням для готування їжі, а також вони можуть зберігати їжу для майбутнього приготування (більшість тварин, як правило, воліють добувати їжу і поїдати її прямо на місці).

Всі ці навички є фундаментальними здібностями, необхідними для приготування їжі. Швидше за все, загальний предок шимпанзе і людини володів тими ж кулінарними навичками, роблять висновок фахівці в статті журналу Proceedings of the Royal Society.

Одначе, люди (тобто представники роду Homo) є єдиними відомими приматами, які освоїли управління вогнем. Наші предки (ймовірно, починаючи з людини прямоходячої) почали готувати їжу близько двох мільйонів років тому, задовго до появи Homo sapiens.

“Існує ряд доказів того, що неандертальці, можливо, варили їжу. До того ж частинки скам’янілих приготованих страв були знайдені між зубів в їх останках, – коментує Росаті. – Втім, це не дивно, адже смак термічно обробленої їжі, а також її м’яка текстура набагато привабливіші від сирих продуктів”.

“З приготовленої їжі організм отримує більше енергії, ніж з сирої, – додає Уорнекен. – Враховуючи те, що мозок — орган, який вимагає величезної кількості енергії, а у людини він набагато більший, ніж у інших приматів, перехід до приготування їжі, можливо, став вирішальним фактором для еволюції великого мозку у людських видів”.

Втім, дослідники відзначають, що поки не зовсім зрозуміло, що саме з’явилося раніше — зміни в раціоні харчування і бажання готувати певні продукти або кулінарні навички, які і призвели до змін у раціоні. Можливо, до приготування їжі призвело виявлення бульбових рослин, які в сирому вигляді зовсім не привабливі.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button