Земля

Стародавні печерні леви Євразії виявилися самостійним видом

Проаналізувавши ДНК з останків вимерлих печерних левів, вчені підтвердили, що вони були самостійним видом, що відокремився від «звичайних» левів майже два мільйони років тому.

Судячи з наскальних малюнків, гриви у печерних левів не було / © Heinrich Harder

В епоху плейстоцену — поки людина лише з’являлася і переживала довгий кам’яний вік — леви зустрічалися на більшій частині Євразії, включаючи Сибір. Ареал стародавніх печерних левів був куди більшим, ніж в сучасних, хоча вчені до недавнього часу не знали, чи були вони тим самим видом, що існує сьогодні (Panthera leo), — або окремим, краще адаптованим до холоду.

Як правило, їх виділяють в особливий підвид (Panthera leo spelaea). Однак новий генетичний аналіз, проведений вченими, показує, що печерні леви були самостійним видом. Про це розповідається в статті, опублікованій в журналі Scientific Reports.

Вчені зібрали і прослідковували близько 30 зразків мітохондріальної ДНК печерних левів, у тому числі у чудово збережених останків маленького левеняти, знайдених кілька років тому. Це дозволило зіставити їх мітохондріальний геном зі звичайними левами, показавши, що їх еволюційні лінії розійшлися набагато раніше, ніж передбачалося дотепер, — цілих 1,85 мільйона років тому.

За цей час печерні леви самі розділилися на окремі «підвиди» — західний і східний, — які населяли Європу і Сибір відповідно і спеціалізувалися на різному видобутку. Головною їжею левів-«сибіряків» служили олені, а «європейців» — степові, тоді ще не вимерлі бізони і коні (тоді ще дикі).

«Ці тварини жили в холодному і сухому кліматі, де домінували відкриті трав’янисті рівнини, — говорить Девід Стентон (David Stanton), експерт з вивчення давньої ДНК і один з авторів нової роботи. — Їх оточували такі звірі, як бізони і коні, а також шерстисті носороги і мамонти — теж вже вимерлі».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button