Земля

Шимпанзе навчилися грати в «камінь, ножиці, папір»

Приматологи з університету Кіото, перевіряючи, чи можуть шимпанзе (Pan troglodytes) вирішувати складні завдання, навчили їх грати в «камінь, ножиці, папір». Виявилося, що мавпи можуть навчитися грати в неї, причому грають приблизно з тією ж точністю, що чотирирічні діти. Дослідження опубліковане в Primates.


На сьогоднішній день опубліковано багато досліджень, присвячених вивченню інтелекту шимпанзе. Ці мавпи використовують знаряддя, щоб дістати собі їжу і успішно навчають цьому вмінню своїх нащадків. Вони можуть самостійно навчитися абсолютно не практичним речам, які не допомагають їм здобувати їжу, а тільки розважають. Численні експерименти показали, що шимпанзе (як і інші людиноподібні мавпи) здатні спілкуватися на американській мові глухонімих, амслене. Вони можуть вивчити її на рівні дворічної дитини і навчити цьому інших мавп.

Японські приматологи вирішили з’ясувати, чи можуть мавпи навчитися вирішувати не лінійні задачі, а більш складні «кругові». У них є кілька елементів, кожний з яких може бути сильніший від інших, при цьому їх «ролі» можуть змінюватися. Наприклад, як у грі «камінь, ножиці, папір».

Дослідники провели експерименти за участю сімох шимпанзе різної статі і віку, які живуть в Центрі приматів при університеті Кіото. Мавп навчили вибирати на сенсорному екрані більш сильну опцію спочатку в парі «камінь-папір», потім у парі «камінь-ножиці», і в останню чергу — у парі «ножиці-папір». Потім їм показували послідовність пар: «камінь-папір», «камінь-ножиці», «ножиці-папір». Після того, як шимпанзе вивчали «взаємини» в кожній парі і засвоювали їх послідовність (давали правильну відповідь у 90 відсотках випадків), їм показували пари упереміш. Потім такий же експеримент провели з 38 дітьми у віці від трьох до шести років.

В результаті п’ять з сімох шимпанзе навчилися правильно визначати пари. Найбільше часу (в середньому 14 сесій, за 48 спроб в кожній) мавпам знадобилося, щоб вивчити третю пару — «ножиці-папір». Першу («камінь-папір») і другу («камінь-ножиці») пари вони вивчили, в середньому за 1,7 і три сесії, відповідно. З цього дослідники зробили висновок, що найскладніше для шимпанзе було зрозуміти, що пари розташовані «по колу» і «замкнути» коло третьою парою.

34 дитини з 38 успішно навчилися грати в «камінь, ножиці, папір». У дітей на всі три пари пішло приблизно однакове число спроб. У середньому, 6,7 сесій по 12 спроб в кожній на першу пару, 6 сесій — на другу і 5 — на третю. Однак їх результати залежали від віку: чим старше діти, чим більше число правильних відповідей вони давали. Діти у віці близько 50 місяців (чотири роки і два місяці) коли їм показували пари предметів упереміш, давали приблизно ту ж кількість правильних відповідей, що і шимпанзе.

Раніше дослідники з’ясували, що шимпанзе здатні до рефлексії: вони відстежують, в яких випадках вони були праві, а в яких — помилялися. Також вони можуть усвідомлювати, що думки та переконання інших індивідуумів можуть відрізнятися від їх власних.

Кнопка «Наверх»
Закрыть