Головна / Земля / Шимпанзе навчилися розбивати панцирі черепах

Шимпанзе навчилися розбивати панцирі черепах

Цим нехитрим, за нашими мірками, умінням група приматів, що живуть в Габоні, збагатилася, видно, недавно, оскільки приматологи, що спостерігають за ними не перший рік, раніше такого не помічали. Це, очевидно, означає, що культура наших найближчих родичів не стоїть на місці, але потихеньку розвивається.

Шимпанзе, що живуть в габонському національному парку Лоанго, здійснили технологічний прорив — вони навчилися розколювати панцирі місцевих зубчастих кінікс (Kinixys erosa) з силою вдаривши черепаху об стовбур дерева. Після цього рептилія, звичайно, гине, а шимпанзе наїдається. Раніше біологи не помічали за мавпами такої звички. Було відомо, що багато приматів (мандрили та ін.) ласують молодими черепахами, але розкрити панцир дорослої особини вони, як правило, не можуть.

Біологи відзначили також схильність шимпанзе до кооперації, при якій фізично слабкі шимпанзе віддавали знайдених черепах більш сильним родичам, здатним ефективніше вдарити черепахою по дереву. Останні потім ділилися їжею з здобувачами.

Шимпанзе научились разбивать панцири черепах
Шимпанзе, що поїдає черепаху

Ще одним сюрпризом стала здатність деяких особин планувати майбутнє використання «делікатесу». Так, один з шимпанзе, з’ївши черепаху наполовину, сховав решту, заклинив її в розвилці дерева, і повернувся за нею на наступний день.

Можливо цей технологічний стрибок пояснюється наявними у мавп досвідом поводження з місцевими горіхами, які теж доводиться розколювати, щоб дістатися до їстівної частини. Чому б не зробити таке ж з черепахою?

Зубчаста кініксака, яка послужила прогресу, вона ж — черепаха Швейггера, росте в тропічній зоні Африки. У дорослих особин довжина панцира зазвичай становить 32-35 см. Живиться переважно рослинністю, але не гребує комахами, багатоніжками і пуголовками з висохлих калюж. Занесена в Міжнародну Червону книгу.