Різне

Шість фактів про весілля

Кожен знає, що таке весілля: біле плаття, тости гостей, крики «гірко», кільця …. Все це весільні традиції.
Але мало хто замислювався, чому плаття саме біле, навіщо потрібна фата і чому саме «гірко».
У цій статті ми відповімо на 6 «чому» про весілля.

Шість фактів про весілля

1. Чому плаття нареченої біле?

Ця весільна традиція з’явилася не так давно. Це зараз у палацах одружень білосніжно, а всього півтора століття тому таке весільне плаття було великою рідкістю. До одруження англійської королеви Вікторії в 1840 році надягати саме біле весільне плаття наважувалися тільки самі знатні, сміливі і екстравагантні жінки.
Вважається, що першою «виділилася» трагічно відома королева Шотландії Марія Стюарт. Інша знаменита модниця – Маргарита Валуа, також відома як королева Марго. З часів королеви Вікторії білий колір сукні і фати нареченої – це символ її чистоти і непорочності. У Середньовіччі це значення приписувалося блакитному і синього кольорів, квітам Діви Марії.

На Русі і в Європі наречені виходили заміж у червоному, який вважався кольором щастя і краси.
Хоча багато що залежало від регіону, наприклад, в Ірландії, на «Смарагдовому острові», наречені вбиралися в зелене, адже саме цей колір вважається тут найщасливішим.

2. Навіщо нареченій фата?

Саме слово «фата» прийшло до нас, швидше за все, з санскриту або арабської, турецької мов. У кожній з цих мов воно звучить трохи по-різному, але означає одне і те ж: тканина.

У більшості культур протягом всієї історії людства наречена виходила заміж обов’язково з покритою головою і часто – з закритим обличчям. Підстав для цього предостатньо. Це і «хустку для сліз» (дівчина прощається з безтурботним дівочим життям), і символ невинності, і захист від вроків, і шматок матерії, в який закутували дівчину при викрадені. Але найчастіше прикриття на голові нареченої – символ підпорядкування і покірності чоловіку. А так же символ того, що вона відтепер статечна заміжня жінка, яка не може дозволити собі дівочі пустощі.

У Європі та на наших теренах без головного убору могли ходити тільки незаміжні дівчата, заміжні ж панянки повинні були покривати голову.

3. Чому машини сигналять весь час по дорозі в ЗАГС і назад?

Цей обряд зберігся ще з язичницьких часів, коли на Русі весільний кортеж супроводжували криками, дзвоном і гуркотом. Вважалося, що це відлякує злих духів, які можуть перешкодити св’ятові або напаскудити майбутньому подружжю.

4. Чому кричать «гірко»?

За однією з версій, наречена підносила кожному гостю чарку горілки, і той, випиваючи її, підтверджував, що пригостили його саме «гіркою», а потім цілував наречену, щоб «підсолодити» напій.

Інша популярна версія виводить походження вигуку зі старого обряду, згідно з яким наречений повинен був забратися до нареченої по крижаній гірці і поцілувати її. Поки він дерся, друзі щосили кричали Гірка! Гірка!». Звідси і повелося нинішнє «гірко». Ті, та інші події і традиції можуть зафіксувати та зберегти для вас фотографи на весілля у Львові.

5. Чому наречену викрадають?

Обряд цей, нині жартівливий, сягає своїм корінням в глибоку древність. З незапам’ятних часів крадіжка чарівних дів – справа звичайна і поширена. Протягом всієї історії женихи викрадали наречених з батьківського дому. Одна з найбільш прозаїчних причин – чисто матеріальна: платити за наречену викуп було прийнято з найдавніших часів практично повсюдно.

І якщо сьогодні це умовність і данина традиції, то раніше до викупу ставилися дуже серйозно. Нареченому, який не має достатньої суми не залишалося нічого, окрім як вкрасти ненаглядну. Ну а що стосується крадіжки нареченої під час весілля, то цей звичай бере початок в Середньовіччі. У ті часи там, де існувало «право першої ночі», на весіллі часто були присутні слуги пана, який бажав реалізувати це право, і посеред свята крали наречену, а потім пропонували нареченому викупити її.

6. Чому обмінюються кільцями?

Це один з найдавніших весільних звичаїв, який існував ще в Стародавньому Єгипті, Греції та Римі. Символіка цієї традиції дуже багата. Кільця – це ланки ланцюга бога шлюбу Гіменея, який сковує наречених. Це і символ нескінченної любові і вірності: кільце не має ні кінця, ні початку. У Стародавньому Римі воно мало більш приземлений сенс: надягаючи судженої колечко, чоловік позначав свої права на неї.

А ось символом любові кільця стали в 800 році н. е., завдяки римському папі Миколі, який благословив свою паству позначати таким чином з’єднання двох сердець для довгого і щасливого спільного життя.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button