Різне

Цікаві факти про столові прибори

1. Першою людина придумала ложку: адже їсти рідку їжу пальцями неможливо. У Стародавньому Єгипті ложки виготовляли з дерева, каменю, слонової кістки, народи, що жили по берегах морів, використовували мушлі, греки і римляни почали відливати ложки з бронзи і срібла.

2. У середні століття і пізніше широко поширилися олов’яні ложки. Ви, безумовно, знаєте про це з дитинства – одну таку ложку, мати двадцяти п’яти олов’яних солдатиків, описав Ганс Християн Андерсен.

3. Ніякій обід древніх римлян або греків не вимагав вилки – до часу і знать, і простолюдини обходилися п’ятірнею. Є уривчасті свідчення, що вилка, схожа на нашу, але з двома зубцями, винайдена на Сході.

5. В XI столітті вилка попала в документ. Проповідник Петро Даміані так описав побутові звички візантійської принцеси, виданої заміж за сина венеціанського дожа: «Пальцями до їжі не торкалася, а змушувала євнухів нарізати її на маленькі шматочки. Вона підчіплюють їх спеціальним золотим інструментом з двома зубцями і клала їх у рот ». Але венеціанці прикладу принцеси не наслідували, і вигадку засудили як диявольську.

6. Друге пришестя вилки на європейський стіл сталося у 1379 році. У переліку столових приладів короля Карла V згадуються вилки і дається роз’яснення: застосовуються для поїдання страв, від яких брудняться пальці.

7. Знадобилося ще сто п’ятдесят років, щоб вилка увійшла до побуту хоча б знаті. Стверджують, що відому роль у цьому відіграла мода: величезні коміри під назвою «млинові жорна» коштували скажених грошей і дуже бруднилися при їжі. Але й тоді впровадження вилки не пройшло гладко: її відчайдушно висміювали, забороняли, проклинали. Тепер ви приспокійно можете купити столові набори, де вилка займає своє почесне місце

8. На британському військово-морському флоті не користувалися виделкою аж до початку XX століття, бо це, на думку адміралтейства, руйнувало дисципліну і породжувало зніженість.

10. У столового ножа є точний день народження: вважають, що сучасний ніж народився 13 травня 1637. Повитухою, точніше дідом, виступив кардинал Арман Жан дю Плессі Рішельє, добре відомий не тільки історикам, але школярам з книжок Олександра Дюма. На званих обідах фактичний правитель Франції запримітив, що знать колупає в зубах ножем. З метою перевиховання аристократії засновник французької Академії наказав закруглити всі ножики. Так народився столовий ніж і новий винахідник – кардинал Рішельє.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button