Земля

Шість сценаріїв зникнення людства за даними вченого

Фінська телерадіокомпанія звернулася до вченого-футуролога, щоб дізнатися, наскільки ймовірний той чи інший сценарій загибелі людства. Пандемія? Супервулкан? Бунт штучного інтелекту? Експерт коментує шість варіантів і каже, який апокаліпсис, на його думку, загрожує нам перш за все.

Людство крихке, і за кожним рогом його підстерігає багато небезпек. Але наскільки ймовірно, що воно загине в хмарі радіоактивного попелу чи буде знищено яким-небудь роботом? На це питання відповідає футуролог Карім Джебарі (Karim Jebari).

Карім Джебарі — футуролог зі шведського Інституту досліджень майбутнього. Ми дали йому завдання прокоментувати різні сценарії, які можуть призвести до загибелі людства.

Кліматична криза

Хоча кліматична криза з усіма цими підвищеннями температури і рівня моря і може мати величезні наслідки для людства, Джебарі вважає, що нам нічого не загрожує.

«Ризик, що це призведе до загибелі людства, неймовірно малий», — говорить він.

Сценарій, який міг би мати фатальні для нас наслідки, можна допустити, тільки якщо уявити, що клімат нашої планети стане таким же спекотним, як на Венері. Але це лише теорії любителів поміркувати про кінець світу, і ніяких фактичних підстав у них немає, запевняє Джебарі.

Однак кліматична криза сприяє зростанню інших небезпек — наприклад, воєн і пандемій. Крім того, вона може вплинути на економічне зростання, що теж здатне викликати додаткові проблеми (ті ж пандемії).

«Я вважаю, що кліматична криза — це дуже серйозна проблема. Не тому, що високі температури і лісові пожежі представляють собою конкретну загрозу людству, а тому, що зростає рівень ризиків в цілому», — говорить Джебарі.

Виверження супервулкана

На нашій планеті близько 20 так званих супервулканів — величезних порожнин в земній корі, які заповнюються магмою. Найвідоміший — це, мабуть, кальдера в національному парку США Єллоустоун.

Виверження супервулканів трапляються приблизно раз в 100 000 років, але це відбувається не настільки регулярно, щоб нам потрібно було боятися за людство.

Шесть сценариев исчезновения человечества

Гранд-гейзер в Єллоустонському парку

Під час виверження супервулкана земна кора наче вибухає, і лава, яка витікаючий з неї, знищує все живе навколо. Однак потенційне виверження вулкана людству не загрожує, вважає Джебарі.

«Кліматичні зміни, які супервулкани викликали раніше в історії, відбувалися значно повільніше, ніж кліматичні зміни, викликані зараз нами самими».

Наслідки можуть бути дуже довгостроковими: клімат зміниться за тисячі або навіть десятки тисяч років, розповідає Джебарі.

Коли приблизно 75 000 років тому сталося виверження супервулкан Тоба, це, ймовірно, стало причиною вулканічної зими по всій планеті. Вона тривала від шести до десяти років. Попіл і безліч інших частинок , які злетіли в повітря, попросту не пропускали сонячні промені.

Пандемія

Оскільки зараз у світі бушує коронавірус, просто необхідно згадати такі класичні пандемії, як чума або іспанський грип.

Карім Джебарі розповідає, що вірус зазвичай характеризується або високою смертністю, або сильною контагіозністю. У випадках, коли смертність велика, людина зазвичай настільки хвора, що чисто фізично не може пересуватися і заражати всіх навколо. Проте є і винятки, саме вони і лякають.

«ВІЛ/СНІД не дуже заразний, але щоб його виявити, потрібно багато часу. Тому хвора людина може заразити дуже багатьох», — говорить Джебарі.

Ось чому новий невідомий вірус з аналогічними властивостями може являти собою загрозу для людства.

Інші небезпечні заразні захворювання — ті, що переносяться тваринами, як, наприклад, чума, яка поширювалася через щурів. Якщо тварина до того ж сама не надто страждає, ситуація стає досить небезпечною для людини розумної.

«Жахливо було б, якби з’явився вірус, який переносили б шкірні бактерії або кліщі».

Однак поки є економічні ресурси на дослідження і дотримання гігієни, пандемії в цілому можна контролювати. Але якщо умови зміняться, способи захищатися від хвороби теж стануть іншими.

«Чотири вершники апокаліпсису — це одна команда. В історії пандемії часто були пов’язані з війнами», — пояснює Джебарі.

Війна

Деякий час тому держави світу всі разом взяли і почали війну. Але з часів останньої світової війни багато змінилося — візьмемо хоча б сучасну зброю і безпілотники.

«Ми не знаємо, що станеться в результаті світової ядерної війни, чи ми зможемо контролювати процес все більш масштабного використання ядерної зброї», — говорить Джебарі.

Він припускає, що війна може початися з маленького ядерного вибуху, влаштованого в тактичних цілях, а вже після цього по наростальній буде використовуватися все більш потужна зброя.

Найжахливіший сценарій ядерної війни пов’язаний з виникненням так званих вогняних смерчів. Від вибуху в місті ядерної бомби виникає жар і формується мікроклімат з ураганними вітрами, які піднімаються високо в стратосферу.

Сажа від міст у полум’ї може перекрити доступ сонячного світла, а це в свою чергу призведе до ядерної зими.

Шесть сценариев исчезновения человечества

Ядерний вибух

«Відповідно до нових кліматичних моделей, ядерні зими являють собою набагато більшу проблему, ніж передбачалося раніше».

Середня температура може впасти на 10-20 градусів залежно від того, де саме на планеті ви знаходитесь. Холод може тривати до десяти років, що на глобальному рівні катастрофічно позначиться на сільському господарстві.

«Такого роду ядерну зиму я вважаю найбільш ймовірною загрозою людству».

Цікава деталь: у Фінляндії один з найбільш великих запасів продовольства в Європі, відзначає Джебарі.

Штучний інтелект

Штучний інтелект вже зараз керує багатьма нашими повсякденними рішеннями. Наприклад, коли ви вголос просите свій телефон знайти рецепт в інтернеті або бачите спеціально для вас підібрану рекламу в соціальних мережах, це саме ШІ працює на вас.

Вже давно існують ШІ, що в специфічних областях перевершують людини. Наприклад, чемпіон світу з шахів Гарі Каспаров в 1996 році програв комп’ютеру IBM Deep Blue.

Наступним кроком у розвитку стане створення так званого сильного штучного інтелекту. Іншими словами, людина прагне створити ШІ, який був би таким же розумним або ще навіть розумнішим від людини в загальному сенсі — тобто у всіх областях.

Шесть сценариев исчезновения человечества

Кадр з фільму «Термінатор», 1984

Страшний сценарій передбачає, що людина втрачає контроль над машиною, і вона сама починає приймати рішення і вдосконалюватися, а ми цього навіть не розуміємо.

Але як ШІ тоді зможе нас вбити, якщо конкретно? Приклади Каріма Джебарі, м’яко кажучи, криваві.

«Уявіть, що він запрограмований на створення сталі. Тоді він може збагнути, що в людській крові повно заліза і переробити всіх людей, створюючи з нас сталеві труби».

Чудово. Штучний інтелект, навіть дуже складний, мислить досить конкретно. Він робить те, що йому наказано, — і не обов’язково те, чого ми від нього хочемо.

Це улюблений сюжет письменників-фантастів, але наскільки це реально?

«На мою думку, малоймовірно, що це відбудеться. Вже чинні технології зі ШІ не тільки дуже далекі від над інтелекту — вони недостатні в самій своїй парадигмі».

У теперішніх технологіях просто немає потенціалу для того, щоб стати краще, ніж людина. Їх архітектура надто обмежена.

А оскільки все це відходить у віддалене майбутнє, людина, на думку Джебарі, встигне проаналізувати ризики і створити систему, яка не дасть ШІ вийти з-під контролю.

Космос

Всесвіт і найближчі до нас галактики — страшне місце, повне ворожих сил, здатних з нами легко розправитися. Є поширена гіпотеза, ніби динозаври вимерли через астероїд. І знаєте, що? У космосі ще повно астероїдів.

«Що стосується астероїдів, то найближчим до нас простір ми вивчили досить добре. Ми приблизно зрозуміли, де знаходяться найбільші камені, і ми знаємо, що вони з нами не зіткнуться ще кілька століть», — говорить Джебарі.

Але мова йде про астероїди, які являють собою загрозу планетарного масштабу. Що ж стосується небесних тіл трохи менше, проте здатних, наприклад, знищити місто, то тут, за словами Джебарі, ризик зростає.

«Але ймовірність того, що найближчим часом людство буде знищено астероїдом, ми виключили».

Шесть сценариев исчезновения человечества

Падіння астероїда на Землю

Приємно чути, що космічні кам’яні брили не загрожують нам прямо зараз. Але якщо ми дозволимо собі пофантазувати, то, звичайно, не завадить обговорити і більш фантастичний сценарій — прибульців.

За словами Джебарі, йому важко уявити, як людина, наприклад, змогла би зрозуміти потенційні сигнали від позаземних форм життя.

«Переклад з абсолютно незнайомої мови передбачає взаємодію у знайомому контексті».

А що буде, якщо ми одне одного не зрозуміємо? Трапиться конфлікт. Але хто атакує першим, щоб досягти тактичної переваги?

Все це, звичайно, тільки припущення, практично ні на чому не засноване. Але поміркувати буває цікаво.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»