Екологія

650 доларів за метр. Як українці експортують солом’яні будинки в ЄС

Українська компанія навчилася будувати сучасні будинки із звичайної соломи. Таке житло не лише екологічне, а й енергоефективне, адже дозволяє економити на опаленні до 80% коштів.

У 2010 році айтівець з Дніпра Артем Рижков вирішив продати квартиру і збудувати дім із солом’яних тюків, дерева та глини. Артем і його колега Максим Андріянов навіть задумали створити компанію із зведення солом’яних будинків. Однак будівництво житла із солом’яних тюків потребує багато часу і фізичної праці, а його якість не завжди однакова. Технологію вдосконалили і почали виготовляти панелі із соломи в дерев’яній рамі, з яких можна зібрати будинок.

Згодом компанія переїхала до Львова, а два роки тому – до Києва. За цей час змінилася команда та вдосконалилася технологія будівництва.

«Ми починали з 5 тисяч доларів, гаража і прес-станка, зібраного “на колінах”. Зараз орендуємо приміщення площею 1 200 квадратних метрів», – розповідає комерційний директор компанії Life House Building Сергій Поліщук.

Будинки із соломи тепліші за бетон, цеглу і газоблок

Головна перевага будинків із соломи – енергоефективність та екологічність. Поліщук, запевняє, що таке житло зберігає тепло взимку і прохолоду влітку. Якщо порівнювати з класичними будинками з цегли чи газоблоку, то в солом?яних будинках економія на опаленні досягає 80%.

Завдяки економії на опаленні взимку та охолодженні влітку за десять років експлуатації повертається 50% інвестицій, за двадцять років – 100%. При товщині стін 40 см такий будинок має хорошу тепло- та звукоізоляцію. Штукатурка з глини виконує роль контролю вологості всередині будинку.

Поліщук наводить приклад сім’ї пенсіонерів з Борисполя, які живуть у солом’яному будинку сім років. Дім на 70 кв м вони опалюють маленьким каміном. Узимку температура всередині приміщення не опускається нижче 18 градусів. Інший приклад – солом’яний будинок на 140 кв м, у якому мешкають четвертий рік, потребує втричі менше енергії для опалення, ніж цегляний.

Енергоефективність житла із соломи відповідає параметрам «пасивного будинку», тобто такого, що споживає мінімум енергії. Таких результатів можна досягти і в будинку з цегли чи газоблоку, але через високу вартість обладнання споруда коштуватиме не менше 1 500 євро за кв м.

Стійкий до вогню і гризунів

Із соломи можна звести будинок будь-якої форми та висотою до трьох поверхів. Для кожного проєкту панелі виготовляють індивідуально. Для їх наповнення використовують лише житню солому. Її не їдять гризуни і вона більш жорстка, ніж інші злакові культури, тож стіна виходить щільною.

Солому купують у фермерів, які мають сертифікат органічного виробництва. Таке жито не обробляють пестицидами. Виготовляють солом’яні панелі під Києвом у приміщенні колишнього овочесховища. На виробництві є столярна частина, де з дерев?яних брусів монтують каркаси для панелей. Вони мають бути правильної форми.

Зверху і знизу панель закривається кришкою з вологостійкої фанери. Наповнюють каркас соломою під спеціальним пресом, досягаючи тиску 120 кг на куб м. Прес-станок дозволяє виготовляти панелі висотою до чотирьох метрів. Після збирання панелей їх “стрижуть” для рівності поверхні.

Дерев?яні елементи попередньо обробляють біовогнезахистом. Будинок складають з панелей на місці, скручуючи їх спеціальними саморізами. Жодних інших додаткових опорних колон для збирання будинку не потрібно.

Після збирання стіни штукатурять глиною. Для штукатурки використовують спеціально підготовлену глину, яку після видобутку з кар’єра подрібнюють, змішують у відповідних пропорціях з піском та пластичними домішками. Глиняна штукатурка є гіпоалергенним матеріалом, який нейтралізує будь-які сторонні запахи.

Солом’яні панелі мають високий клас вогнестійкості, що перевершує низку сучасних будівельних матеріалів, особливо коли йдеться про утеплювачі.

«Ми даємо гарантію на зведений будинок на п?ять років, а на солом’яні панелі – на 50 років. Це дає впевненість замовникам, що будинок буде якісний. Усі допущені помилки виправляємо власним коштом», – зазначає директор.

Настільки тривалий термін служби соломи, яка в природних умовах розкладається менш ніж за рік, він пояснює захищеністю від вологи, ультрафіолетових променів та мінімальним доступом повітря.

65 тисяч доларів за стометровий будинок

Компанія продає готові будинки та панелі, з яких можна самостійно звести дім. Приблизна вартість будинку, готового до проведення внутрішнього косметичного ремонту, становить 650 дол. за кв м. У цю ціну входять чорнова стяжка підлоги, глиняна штукатурка стін, підведення електрики, тепла водяна підлога. На кінцеву вартість будинку впливає вибір фасаду, вікон та даху.

Оскільки технологія нова і для багатьох незрозуміла, то компанія співпрацює з будівельними бригадами, які мають досвід монтажу солом’яних будинків.

«Люди думають, що будинок із соломи повинен коштувати дуже дешево. Насправді ж він дорожчий, ніж з газоблоку. Будинок із соломи коштує стільки ж, скільки будинок з цегли. Але якщо цегляний будинок зводиться пів року, то солом’яний стометровий збирають за три дні», – розповідає Поліщук.

Щоправда, виготовлення комплекту панелей для будинку площею 100 кв м триває два тижні, бо цей процес потребує великої кількості ручної праці. У виробничому цеху компанії працюють до шести людей.

Life House Building будує близько 16 будинків на рік. Попит на них зростає, тож команда планує розширюватися: орендувати більше приміщення та працювати на ринок країн Євросоюзу.

Фірма вже звела кілька будинків за кордоном. Перший – у Литві шість років тому, останній – у Словаччині. «Ведемо перемовини з деякими партнерами в Німеччині, Польщі, Чехії. У країнах Євросоюзу еко-дім коштує понад 200 тисяч євро. Там ця технологія значно дорожча, ніж цегла», – каже Поліщук.

У планах – придбати обладнання повного циклу для обробки та підготовки дерева. Поки що компанія купує підготовлений брус у партнерів.

Натхнення: ecotown.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button