Земля

Йеллоустоун пробудить землетрус або удар метеорита

Йеллоустоун може підірвати землетрус або удар метеорита, вважають вулканологи з університету штату Іллінойс (США). Таким чином, «зірвати кришку» з супервулкана можуть тільки зовнішні сили, а не внутрішнє нагнітання тиску в магматичної камері сплячого гіганта.

Вчені вивчили зразки застиглої магми з кальдер супервулканів, які пережили вибухи в минулому. Щільність вулканічного матеріалу виявилася вищою, ніж передбачалося. Тоді дослідники змоделювали виверження супервулкану на комп’ютері. З’ясувалося, що навіть за наявності гігантської магматичної камери, міхура магми в ній і пласта гірської породи з відмінною від магми щільністю, тиск магми буде недостатнім, щоб «розкупорити» супервулкан.

Чому виверження супервулканів все-таки відбувалися? Вулканологи впевнені, що шлях магмі відкривали зовнішні сили — руху тектонічних плит, землетруси, удари метеоритів.

Відкриття має як позитивні, так і негативні сторони. Погано те, що існуючі системи моніторингу за вулканами не працюватимуть для їх «старших братів» — супервулканів. Плюс в тому, що прогнозування супервиверження стає простішим — вчені використовують комп’ютерне моделювання на базі даних про сейсмічну активність в околицях супервулканів.

Кнопка «Наверх»
Закрыть