Здоров'я

Штучне освітлення корисне для здоров’я

Експерти розповіли про приховані переваги для здоров’я штучного освітлення. Воно пробуджує нас краще кави, а також допомагає лікувати захворювання, але і у нього є свої мінуси.

a034d96619d901f7d42b352253a2a1a9
Більшість з нас проживає мало не половину життя при штучному освітленні. Від перевірки повідомлень на смартфоні до перегляду телевізора або читання книг при світлі лампи – все це досягнення епохи розквіту технологій, що дозволяють нам довше не спати.

Тим не менш, нам часто вселяють думку про те, що постійний вплив штучного освітлення порушує циркадні ритми тіла, а отже, негативно впливає на здоров’я. Яскраве штучне світло пригнічує виробництво гормону сонливості мелатоніну, заважаючи нам засипати.

Тривалий вплив штучного освітлення може збільшити ризик ожиріння, діабету, проблем з серцем, підвищеного артеріального тиску і депресії. Причому найбільш небезпечними визнані промені, які виробляються смартфонами і іншими електронними девайсами.

Однак штучне освітлення зовсім не так небезпечне для здоров’я і може навіть приносити користь. Все залежить від того, як і коли ми його використовуємо. Так, користуватися планшетами та мобільними телефонами з їх блакитним екраном перед сном не рекомендується, а от нормальна електрична лампа, при світлі якої можна почитати книгу, яка буде корисною для здоров’я і допоможе швидше заснути.

В момент пробудження блакитне освітлення, в реальності, є перевагою, яке підвищує рівень енергії сильніше, ніж кава. Вчені Mid Sweden University порівняли вплив кофеїну і синього світла на мозок, довівши, що обидва цих чинника зміцнюють стан неспання. Однак блакитне освітлення справляється з цим завданням ефективніше. Штучне освітлення стимулює вироблення тестостерону і прискорює загоєння ран.

Що стосується енергозберігаючих ламп, то вони, можливо, корисніше для нашого навколишнього середовища, однак при цьому роблять більше синього кольору, ніж традиційні лампи розжарювання. А значить, енергозберігаючі лампи заважають нам спати, чинячи більш прямий вплив на здоров’я.

Вивчаючи вплив флуоресцентних трубчастих ламп, дослідники з Stony Brook University ще в 2012 році з’ясували ступінь небезпеки їх променів, які пошкоджують шкіру подібно до сонячної засмаги. У цьому зв’язку даними лампами рекомендується користуватися на відстані, і краще, щоб вони були закриті спеціальними пластиковими футлярами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button