Наука

Штучні підсолоджувачі стимулюють поширення стійких до антибіотиків бактерій

Замінники цукру не так шкідливі для організму, проте вони можуть накопичуватися в кишечнику і стимулювати бактерії, які там живуть до обміну генами і поширенню стійкості до антибіотиків.

©Hugo Wetterberg, Flickr

Штучні підсолоджувачі вважаються порівняно безпечними замінниками цукру. Неймовірно солодкий смак дозволяє додавати їх в страви в мінімальній кількості і не отримувати додаткових калорій. Їх застосування особливо актуально для хворих, які страждають ожирінням і діабетом II типу (хоча деякі дані ставлять цю користь під сумнів). Такі речовини вкрай інертні, не засвоюються організмом і виводяться назовні.

Однак в процесі їх концентрація збільшується, доходячи до десятків міліграмів на літр в сечі і до сотень – у товстому кишечнику. Тому Цзяньхуа Го (Jianhua Guo) і його колеги з австралійського Університету Квінсленду вирішили перевірити, як підвищені кількості підсолоджувачів можуть впливати на мікрофлору. Їх робота представлена в статті, опублікованій в The ISME Journal.

Автори вивчили чотири поширених підсолоджувачі – сахарин, сукралозу, аспартам і ацесульфам. Виявилося, їх присутність викликає у бактеріальних клітин цілий ряд стресових реакцій. Серед таких реакцій – і активна кон’югація, прямий контакт між парою клітин, в ході якого відбувається горизонтальний перенос частини генів з однієї в іншу. Саме так йде поширення генів, що забезпечують стійкість до дії антибіотиків, що цілком може відбуватися з кишковою мікрофлорою у людей, які постійно вдаються до підсолоджувачів.

Варто додати, що глобальне споживання штучних підсолоджувачів перевищує 150 тисяч тонн. Разом зі стічними водами вони потрапляють в навколишнє середовище, присутність таких речовин виявляється в підземних водах і відкритих водоймах. Тому їх вплив на поширення стійкості до антибіотиків може проявлятися не тільки в організмі людини, але і в природі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments