Наука

Чисте повітря знижує ризик розвитку когнітивних захворювань

Якість повітря може поліпшити когнітивні функції і знизити ризик розвитку нейродегенеративних захворювань. Це підтверджується кількома новими дослідженнями, які недавно представили на Міжнародній конференції Асоціації через хворобу Альцгеймера (AAIC) 2021 року.

Вчені вже давно виявили, що забруднення повітря погано впливає на наше здоров’я. Але нові дослідження показали, що розвиток нейродегенеративних захворювань можна скоротити завдяки зменшенню викидів забруднюючих речовин в атмосферу.

Так дослідники з Університету Південної Каліфорнії (США) з’ясували, що зниження кількості забруднюючих дрібнодисперсних твердих частинок PM 2,5 в повітрі на 14% зменшило ризик розвитку деменції і на 26% знизило швидкість зниження когнітивних здібностей у похилих американок.

Вчені вивчали групу жінок у віці від 74 до 92 років, у яких на початку дослідження не було деменції. За учасниками спостерігали з 2008 по 2018 рік, і щороку проводилися тести когнітивних функцій, щоб визначити, чи розвивається у них захворювання. Дослідники знали, де живуть випробовувані, і тому могли відстежувати рівень забруднення повітря в цих районах.

Інше дослідження, проведене вченими з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США) спільно з французькими колегами також показало, що зниження концентрації PM 2,5 пов’язано зі зменшенням на 15% ризику розвитку деменції й на 17% – хвороби Альцгеймера.

В рамках ще однієї роботи фахівці з Вашингтонського університету (США) вивчили зв’язок між впливом забруднюючих повітря дрібних частинок PM 2,5, більших часток PM 10, діоксиду азоту (NO2), і рівнем амілоїдного пептиду Абета1-40, який є одним з основних компонентів амілоїдних бляшок. Вони спостерігали за 3000 людьми, які не страждають від деменції. В процесі фахівці оцінювали рівень забруднення повітря за адресами проживання випробуваних 20 років, а також періодично брали кров для вимірювання показників бета-амілоїду. Виявилося, що забруднення повітря дійсно провокує виникнення високого рівня Абета1-40 в крові.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button