Всесвіт

Штучний інтелект допоміг знайти свіжі кратери на Марсі

На поверхню Марса часто падають метеорити. Однак знайти залишені ними кратери не так-то просто. Але нова програма успішно впоралася з цим: вона знайшла 20 нових об'єктів, які можуть бути кратерами.

Співробітники Лабораторії реактивного руху NASA створили програму, яка знайшла раніше непомічені кратери на Марсі, що утворилися в період з 2010 по 2012 рік.

University of Arizona Ударні кратери на Марсі

Десь між березнем 2010 і травнем 2012 року, метеорит середнього розміру пронісся по марсіанському небу і розбився на шматки, врізавшись в поверхню планети. Утворені в результаті цього кратери були відносно невеликими – всього чотири метри в діаметрі. Чим менше об’єкти, тим важче їх виявити за допомогою марсіанських орбітальних апаратів.

Як правило, фахівці витрачають величезну кількість часу на ручну обробку знімків з марсіанських орбітальних апаратів. За 14 років перебування орбітального апарату на Марсі вчені, спираючись на дані томографії, виявили понад 1000 нових кратерів. Зазвичай їх спочатку знаходять за допомогою вбудованої камери космічного апарату, яка робить знімки низького розрішення, що охоплюють відразу сотні кілометрів. На цих знімках будуть видні тільки сліди вибуху навколо місця удару, а не окремі кратери.

Тому, щоб знайти сліди ударів метеоритів, фахівці аналізують знімки з камери високої роздільної здатності під назвою HiRISE. Цей прилад настільки потужний, що може з орбіти побачити сліди, залишені марсоходом. Однак на отримання одного знімка за допомогою цієї камери може піти до 40 хвилин. Щоб полегшити роботу з допомогою цього інструменту, вчені створили програму COSMIC, яка здатна автоматично визначати свіжі ударні кратери.

Щоб навчити алгоритм, дослідники «згодували» йому 6 830 зображень вбудованої камери апарату, включаючи місця падіння метеоритів, підтверджені за допомогою HiRISE. Серед набору навчальних даних також були об’єкти місцевості, які не є кратерами. Це було зроблено, щоб показати програмі «неправильні» об’єкти.

Після навчання програму змусили сканувати весь набір даних, зібраних за допомогою вбудованих камер – близько 112 000 зображень. Програму запустили на суперкомп’ютерному кластері Лабораторії реактивного руху і на сьогодні вона вже виявила 20 нових кратерів, реальність яких ще належить перевірити фахівцям.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button