Всесвіт

Виявлена чорна діра, яка «атакує» сусідню галактику релятивістським джетом

Чорна діра з центру далекої галактики викидає довгий струмінь плазми, прискореної майже до швидкості світла. Цей потік витягнувся практично на півмільйона світлових років і досягає сусідньої галактики. Дотепер астрономи не спостерігали нічого подібного.

Тандем галактик RAD12 і RAD12-B, а також плазма між ними / ©Ananda Hota, GMRT, CFHT, MeerKAT

Пара галактик RAD12 і RAD12-B розташовані приблизно в мільярді світлових років і знаходяться в процесі злиття один з одним. Розташована в активному центрі RAD12 надмасивна чорна діра викидає вузький потік плазми, розігнаної до навколосвітніх швидкостей. Сила цього джета так велика, що він виривається за межі материнської галактики і досягає сусідньої RAD12-B. про це розповідається в новій статті індійських астрофізиків, опублікованій в журналі MNRAS Letters.

Взаємодії магнітних полів чорної діри з навколишньою матерією викликає появу релятивістських джетів – вузьких струменів плазми, що летить на швидкостях, порівнянних зі швидкістю світла. Як правило, джети виникають парами, “вистрілюючи” з полюсів магнітного поля в протилежних напрямках. Вони забирають газ і пил геть з материнської галактики, що може призводити до припинення процесу зореутворення в ній.

Однак в еліптичній галактиці RAD12 вдається розглянути лише один джет, хоча причина цього невідома. Вперше таку дивну особливість помітили ще в 2013 році, в даних, які були зібрані в оптичному діапазоні під час огляду SDSS, а також в радіохвилях — оглядом VLA FIRST. Ці спостереження вдалося підтвердити за допомогою нових спостережень, проведених індійським радіотелескопом GMRT. В обробці даних брали участь і прості ентузіасти астрономії, які приєдналися до проекту «громадянської науки».

Робота показала, що чорна діра в центрі RAD12 викидає один-єдиний релятивістський струмінь плазми. Крім того, вдалося показати, що джет триває далеко за межі видимої частини материнської галактики, досягаючи близько 440 тисяч світлових років в довжину — аж до сусідньої близької галактики RAD12-B. Автори роботи підкреслюють, що нічого подібного раніше спостерігати не вдавалося.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments