Земля

Штучний інтелект знайшов чотири геогліфа Наскі — гігантських малюнка в пустелі (фото)

Археологи використовували нейромережу для швидкого пошуку геогліфів. ШІ знаходить нові об'єкти приблизно в 21 разів швидше людей.

Дослідники з Університету Ямагати і IBM Japan використовували штучний інтелект для пошуку гігантських малюнків на аерофотозйомці плато Наска і зображеннях цієї області, отриманих за допомогою лідарів. Навчена на кількох прикладах нейромережа відкрила чотири древніх зображення: гуманоїда, пару ніг, рибу і птицю.

Нові геогліфи: гуманоїд і пара ніг. Зображення: Masato Sakai et al., Journal of Archaeological Science

Традиційно для пошуку геогліфів археологи в ручному режимі аналізують деталізовані аерофотознімки поверхні пустелі. Японські дослідники розробили нейронну мережу, яка може замінити людину.

Для навчання ШІ, як правило, використовують тисячі або навіть мільйони зображень, але в цьому випадку в розпорядженні вчених було тільки кілька десятків відомих геогліфів. Щоб обійти це обмеження, дослідники розбили кожен з таких об’єктів на складові елементи, які використовували для навчання нейромережі.

Застосувавши нейронну мережу до знімків, зроблених на плато Наска, дослідники змогли ідентифікувати чотири раніше невідомих фігури. Аналіз на місці підтвердив відкриття. Найбільший з геогліфів — пара ніг діаметр близько 77 м. Також дослідники виявили фігуру риби розміром 19 м і птиці, витягнувшись приблизно на 17 м. Четверта знахідка — зображення гуманоїда довжиною близько 5 м.

Нові геогліфи: риба і птиця. Зображення: Masato Sakai et al., Journal of Archaeological Science

Дослідники підрахували, що нейромережа обробляє дані і знаходить об’єкти приблизно в 21 разів швидше, ніж навчений археолог. При цьому вона може знаходити ті об’єкти, які вчені упускають. Наприклад, зображення людини знаходилося поруч зі знаменитим геогліфом колібрі, але раніше його не помічали.

Геогліфи Наскі — це геометричні фігури і малюнки, створені на поверхні пустелі. Вони сформовані траншеями глибиною від 20 см до 0,5 м, на дні яких на тлі чорної кам’янистій поверхні видно білий пісок. Дослідники не знають призначення і точного часу побудови цих архітектурних пам’яток. Вважається, що вони були створені стародавньої цивілізацією між 400 м до н.е. і 650 р н.е.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button