Всесвіт

Астрономи спостерігали далеку наднову, «розмножену» гравітаційною лінзою

Далекий вибух можна використовувати для вивчення природи темної енергії. Дослідження опубліковано в Nature Astronomy.

Міжнародна група астрономів зафіксувала незвичайне зображення наднової, світло від якої було сильно спотворене гравітацією іншої галактики. Телескопи спостерігали кілька зображень SN Zwicky (SN 2022qmx) одночасно. Вона розташована на відстані близько 4 млрд світлових років від Землі і збільшена майже в 25 разів завдяки галактиці на передньому плані.

Дослідники виявили наднову при проведенні масштабного дослідження за допомогою Установка для пошуку транзитів імені Цвіккі (Zwicky Transient Facility). Ця камера проводить спостереження у видимому і інфрачервоному діапазонах і призначена для виявлення об’єктів, які швидко змінюють яскравість (наднові, гамма-спалаху) або місце розташування (комети і астероїди).

Після виявлення наднової дослідники використовували різні телескопи для отримання детальних знімків. Камера ближнього інфрачервоного діапазону в обсерваторії Кека на Гаваях показала, що лінзування наднової було досить сильним, щоб створити кілька зображень одного і того ж об’єкта.

Знімок наднової, отриманий обсерваторією Кека. Зображення: Joel Johansson, Caltech

Цей ефект пов’язаний з гравітаційним лінзуванням, передбаченим і описаним Альбертом Ейнштейном. Світло від одного космічного об’єкта, який на шляху до Землі стикається з щільним об’єктом, може піддатися гравітаційному спотворення. Він діє як лінза, яка може заломлювати і фокусувати світло. Залежно від щільності лінзи і відстані між нею і Землею ефект деформації може відрізнятися за силою. При сильному лінзування світло спотворюється настільки, що збільшується і розщеплюється на кілька копій одного і того ж зображення.

SN Zwicky — відноситься до надновим типу Ia. Вони формуються в результаті вибуху білих карликів і характеризуються стандартною яскравістю. Цю унікальну властивість було використано для виявлення прискореного розширення Всесвіту. Дослідники вважають, що спостереження великої кількості наднових типу Ia з сильними лінзуванням допоможе досліджувати природу темної енергії і розподіл темної матерії всередині галактик, які виступають в якості лінзи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button