Здоров'я

Шведські вчені довели небезпеку зими

Холод, брак сонячного світла і сильний вітер збільшують ймовірність серцевого нападу. До такого висновку прийшли шведські вчені, проаналізувавши дані по 274 тис. пацієнтів, у яких в різний час року було діагностовано інфаркт міокарда. Виявилося, що найчастіше недуга вражає людей, коли температура повітря була нижче 0 °C. Як пояснюють фахівці, холод викликав звуження судин, через що в серце надходило менше кисню.

 

Дослідники з Лундського університету (Швеція) вивчили медичні карти понад 270 тис. шведів у віці від 50 до 89 років, які були госпіталізовані з інфарктом міокарда з 1998 по 2013 рік. Також фахівці розглянули понад 3,5 млн даних про погоду в кожному регіоні, де проживали пацієнти, за вказаний період.

Виявилося, що недуга вражає людей на 14% частіше, коли температура повітря була нижче 0 °C. У той час, коли погода була вітряна, кількість зафіксованих випадків інфаркту зростало до 7%. Коли тривалість світлового дня становила всього одну годину або менше, число госпіталізованих збільшувалася на 11%. Однак якщо температура підвищувалася до +3-4 °C, кількість серцевих нападів скорочувалася.

«Холод, низький атмосферний тиск, висока швидкість вітру і брак сонячного світла підвищували у людей ризик серцевого нападу», — повідомив автор дослідження Девід Ерлінг.

На думку вчених, така закономірність пояснюється спазмом судин при низькій температурі, через що в серце надходить менше кисню. Крім того, взимку люди частіше застуджуються. Грип та всілякі інфекції дихальних шляхів, за словами шведських фахівців, підвищують ризик серцевого нападу. Нарешті, депресія, викликана браком сонячного світла, також збільшує ймовірність інфаркту.

«Через холодну погоду люди менше рухаються, споживають калорійну і жирну їжу, що також негативно позначається на стані серця», — зазначив Ерлінг.

За словами експертів, вчені вже давно припускали, що можна зробити висновки про наявність «холодової стенокардії», однак шведські фахівці провели масштабне дослідження, яке підтверджує цю теорію. Вважалося, що найчастіше «холодова стенокардія» проявляється при істотній різниці температур взимку, коли людина з теплого приміщення виходить на вулицю.

Автори дослідження додали, що певні фармакологічні препарати, в тому числі бета-блокатори і аспірин, допомагають запобігти звуженню кровоносних судин і знизити ризик інфаркту міокарда.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button