Екологія

Швидке потепління в Арктиці призвело до зникнення величезного льодовика за 30 років

НАСА опублікувало супутникові знімки, які показують приголомшливе 30-річне танення льодовика Окйекюдль, який втратив свій статус льодовика в 2014 році. До цього часу льодовик скоротився до менш ніж семи відсотків від своїх початкових 5,8 квадратних миль.

Быстрое потепление в Арктике привело к исчезновению огромного ледника за 30 лет
Льодовик Окйекюдль у вересні 1986 року, Фото: NASA Earth Observatory

Льодовик тепер припинив рух і перетворився в те, що експерти називають мертвим льодом. Знімки НАСА показують, як безпрецедентне потепління в Арктиці повністю змінило величезний льодовик всього за три десятиліття.

Знімки, зроблені у 1986 році, відобразили льодовик, коли він все ще вкривав величезний гірський схил західної Ісландії. Однак до 2019 році зображення показує, що залишається тільки крихітний шматочок льоду.

Фахівці NASA пояснили, що теплова хвиля, яка обрушилася на Європу в цьому році, прискорює танення по всьому регіону.

«Зверніть увагу на ділянки блакитний талої води, які, ймовірно, пов’язані з масою теплого повітря, який вдарив по Ісландії, коли вона рухалася з материкової Європи в Гренландії в кінці липня», — йдеться в заяві NASA.

В Ісландії відбудеться офіційна церемонія в пам’ять про загибель її знаменитого льодовика Окйекюдль, який є першою з багатьох льодовикових жертв, очікуваних від глобального потепління.

Льодовик буде увічнений на меморіальній дошці, на якій написано «лист в майбутнє», складене відомим автором Андрі Снаером Магнасоном.

«Ok — це перший ісландський льодовик, який втратив свій статус льодовика. У найближчі 200 років всі наші льодовики, як очікується, підуть по тому ж шляху. Цей пам’ятник повинен визнати, що ми знаємо, що відбувається і що потрібно зробити. Тільки ви знаєте, якщо ми це зробили», — написав Магнасон в триб’ют.

Саймен Хоу-ад’юнкт-професор антропології в Університеті Райса, який допоміг створити документальний фільм 2018 року «не ок.»

«Це буде перший пам’ятник льодовику, втраченого через зміни клімату в будь-якій точці світу», — сказав Хоу. «Відзначаючи проходження Ок, ми сподіваємося привернути увагу до того, що втрачається по мірі того, як закінчуються льодовики Землі. Ці крижані тіла є найбільшими запасами прісної води на планеті, і заморожені всередині них є історіями атмосфери. Вони також часто є важливими культурними формами, які сповнені значення.»

Кнопка «Наверх»
Закрыть