Земля

Швидке поширення двох видів квітів в Антарктиці свідчить про зміну клімату

За словами дослідників, висока швидкість поширення квіткових рослин в антарктичному регіоні, вказує на триваючі наслідки зміни клімату на континенті. Отримані дані свідчать про те, що ми, можливо, досягли критичної точки в цій тендітній віддаленій екосистемі.

Image by Arvid Olson from Pixabay

Нове дослідження присвячене двом квітковим рослинам, що ростуть в Антарктиді – Deschampsia antarctica і Colobanthus quitnsis. Дослідники оцінили динаміку росту та поширення цих рослин на невеликому субантарктичному острові Сігні з 2009 по 2019 рік.

У міру підвищення температури повітря на острові обидві рослини росли швидше з кожним роком. Команда вчених також зазначила, що на поширення рослин вплинуло і скорочення популяції морських котиків, що витоптують рослини. Останній факт говорить про зміни в стані морського простору.

У період з 1960-го по 2011-й температура повітря щорічно збільшувалася на 0,02 градуса за Цельсієм, однак, в результаті різкого похолодання протягом чотирьох років, швидкість її зростання збільшилася до 0,25 градуса на рік.

У період з 1960 по 2009 рік швидкість поширення Deschampsia antarctica збільшувалася майже на 21% кожне десятиліття. У періоді з 2009-го по 2018-й цей показник зріс до 28%. Тим часом за ті ж періоди зростання Colobanthus quitnsis виріс з трохи менше 7% в десятиліття до 154%.

Вчені відзначають, що така тенденція шкодить регіону: підвищення температури дозволить інвазивним видам закріпитися в екосистемі, що, в свою чергу, призведе до незворотної втрати і змін біорізноманіття в цих тендітних і унікальних біосистемах. Виявляється, Антарктида може виявитися не такою стійкою до кліматичної кризи, як вчені думали раніше.

Дослідники припускають, що те, що відбувається на острові Сігні, ймовірно, відбувається десь ще, але щоб знати напевно, будуть потрібні подальші дослідження. Також необхідні додаткові дослідження про можливі майбутні наслідки поширення. Вже відомо, що подібне поширення рослин було також зафіксовано в горах Європи.

Вчені відзначають, що на цей час складно спрогнозувати, куди саме рухається екосистема Антарктиди. Але одне ясно точно – це дуже тонко збалансоване середовище, яке знаходиться під серйозною загрозою.

«Результати нашого дослідження підтверджують гіпотезу про те, що майбутнє потепління викличе значні зміни в екосистемах Антарктики», — розповіли дослідники.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button