Наука

Симптоми похмільного синдрому багато розповіли про вплив алкоголю на організм

Підбадьорливі факти про похмілля: чи дійсно алкоголь зневоднює?

Дослідження ефективності рослинної харчової добавки проти симптомів похмілля у здорових людей показало, що алкоголь діє на організм дещо інакше, ніж вчені передбачали раніше.

Ранок після грандіозної вечірки в 30 років не таке приємне, як у студентські роки. Тарілка жирної їжі зі склянкою солодкого чаю не повертають вмить бадьорість і енергію, знімаючи легке нездужання. Разом зі світанковими променями по обличчю зрілої людини, яка напередодні перехилила одну-другу чарку, біжить неприємний тремор. Голова гуде, до горла підступає нудота. По всій квартирі розкидані апатія і занепокоєння.

Варто, однак, розрізняти два види похмілля. Пригнічений стан, що супроводжується прокльонами на адресу вчорашнього невгамовного себе, у здорових людей називається вейсалгією. У перекладі з давніх європейський мов термін так і звучить — «співчуття з приводу вчорашнього». Співчуття разом з симптомами зазвичай проходить до полудня, максимум, до вечері без потреби похмелитися. У людей з алкогольною залежністю ранкові страждання куди важче й іменуються абстинентним синдромом. Це стан ломки, коли організму для подальшого існування необхідний наркотик (етанол). Зняти симптоми без чергової дози в цьому випадку допоможуть тільки фахівці.

Дослідження про здорових людей, які іноді дозволяють собі алкогольні напої, в голос кричать про зневоднення організму і втрати електролітів — електрично заряджених мінералів. Тому завбачливі громадяни ставлять біля ліжка пляшку з газованою солоною водою, щоб вранці негайно виправити становище, не відриваючи п’ятитонної голови від подушки. Шкідливі наслідки алкогольних посиденьок очевидні. Але чи не перебільшені вони?

Вчені з Інституту молекулярної фізіології та Університету Йоханнеса Гутенберга перевіряли ефективність добавок на основі рослинних інгредієнтів проти похмільних симптомів, а також оцінювали вплив алкоголю на зневоднення і втрату електролітів. Місцями несподівані результати їх роботи опубліковані в Британському медичному журналі.

У дослідженні брали участь 214 осіб у віці від 18 до 65 років. Випробуваним на вибір пропонували пиво і біле вино. Перед наповненням склянок і після спорожнення останнього у піддослідних взяли аналізи сечі і крові. Контрольована вченими «вечірка» тривала 4 години. За 45 хвилин до початку експерименту і після всі учасники взяли кілька грамів потенційного «засобу» від похмілля. «Засіб» відрізнявся для кожної з трьох груп, на які випадковим чином розділили піддослідних.

69 осіб з першої групи отримували рослинну добавку і комплекс вітамінів і мінералів. Рослинна добавка складалася з екстрактів барбадоської вишні, опунції, гінкго білоба, верби і кореня імбиру. Вітаміни і мінерали включали магній, калій, бікарбонат натрію, цинк, рибофлавін, тіамін і фолієву кислоту. Друга група з 76 учасників експерименту забезпечувалася тільки вітамінами і мінералами. Третій, контрольній, групі дісталося лише плацебо — розчин глюкози. Щоб виключити самонавіювання, дослідники зрівняли колір, смак і запах добавок з допомогою харчових барвників, підсолоджувачів, ароматизаторів.

Через 12 годин у проспавшися учасників експерименту знову взяли на аналіз кров і сечу, а також провели анкетування, в якому симптоми похмілля пропонували оцінити від 0 до 10 балів. Головний біль, нудота, апатія і занепокоєння у тих, хто прийняв рослинну добавку, були приблизно на 30-40% слабкіше, ніж у тих, кому дісталися вітаміни або плацебо. Полегшення похмільних страждань у другої групи учасників, яким давали вітаміни і мінерали, у порівнянні з групою плацебо, не спостерігалося.

Результати дослідження наштовхнули на висновки, що суперечать більшості раніше опублікованих робіт. Вчені відзначили, що вживання спиртного, незалежно від противопохмільної добавки, не призвело учасників експерименту до значного зневоднення. На думку дослідників, підвищене виділення рідини під час алкогольних посиденьок викликано лише підвищеним вживанням рідини, а не надмірною дегідратацією організму. Автори роботи не підтримали гіпотезу про те, що симптоми вейсалгії пов’язані зі зневодненням. Гіпотеза про вплив алкоголю на електролітичний і мінеральний обмін також не пройшла перевірку даними експериментом: вітаміни і мінерали, які брали учасники з другої групи, не полегшили симптоми похмілля на ранок.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button