Наука

Лабораторний експеримент показав, як клітини ” їдять”

Дослідження показало, що клітина утворює сильно вигнуту структуру, схожу на кошик, яка захоплює міжклітинні речовини. Раніше вчені вважали, що структура, за допомогою якої клітина харчується, швидше нагадує плоску решітку.

Кривизна клітинної мембрани виявилася дуже важлива: цей фактор відповідає на утворення «кишень», що переносять речовини в клітину і з неї.

Кишені захоплюють речовини навколо клітини, формуючись навколо позаклітинних речовин, а потім перетворюються в везикули — маленькі мішечки розміром в одну мільйонну частину еритроцита. Везикули переносять важливі для здоров’я клітини речовини – наприклад, білки – всередину клітини. Але вони також можуть бути захоплені патогенами, які можуть заразити клітини. Однак питання про те, як ці кишені утворюються в мембранах, які раніше вважалися плоскими, ставив дослідників в глухий кут протягом майже 40 років.

Що зробили вчені? На відміну від минулих досліджень, вони зробили відеоролики клітин замість моментальних статичних фото. Виявилося, що білкові каркаси починають деформувати мембрану, як тільки вони потрапляють в місця формування бульбашок, що суперечить попереднім гіпотезам про те, що білкові каркаси клітини повинні пройти через енергоємну реорганізацію, щоб мембрана зігнулася.

Те, як клітини споживають і виганяють везикули, відіграє ключову роль для живих організмів. Цей процес допомагає очистити кров від “поганого” холестерину; він також передає нейронні сигнали. Відомо, що цей процес порушується при деяких захворюваннях, включаючи рак і хворобу Альцгеймера. Результати мають значення не тільки для фундаментальної науки, але і для розробки кращих стратегій лікування в майбутньому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button