Земля

У пустелі знайшли океани мікробів, які нагрівають піски

Міжнародна група геологів зробила дивне відкриття – виявляється, що найбільш гарячі і мляві пустелі не повністю позбавлені життя – в їх товщах мешкає величезна кількість бактерій, які роблять їх піски темнішими і гарячішими, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Communications.

74e01cc31305dc5fd6bb38685325f632

“Ми з’ясували, що присутність подібної бактерії підвищує температуру поверхні ґрунту на 10 градусів Цельсія. Так як такі структури покривають до 20% від всієї поверхні планети, то можна говорити, що бактерії та їх пігменти відіграють важливу роль в глобальному тепловому бюджеті планети. За нашими розрахунками, ґрунти містять 15000000 тонн сцітонеміна, “крему для засмаги” бактерій, чиї молекули розігрівають піски пустель усього світу “, – заявила Естелла Корадо (Estelle Couradeau) з університету штату Арізона в Темпе (США).

Корадо і її колеги прийшли до подібних “планетарних” висновків, вивчаючи відображаючі властивості різних куточків ґрунту в одних з найбільш посушливих регіонів Землі – пустелі Моаб, розташованої на території плато Колорадо в Північній Америці.

Як пояснюють вчені, те, яка кількість тепла поглинає ґрунт, безпосередньо залежить від її кольору і відображаючих здібностей – чим темніший ґрунт, тим сильніше він буде нагріватися під дією променів світла. Авторів статті цікавило те, як так звана “БІОКОР” – спільноти мікробів, що живуть на поверхні ґрунту і у верхніх її шарах – може впливати на альбедо пісків пустель.

Читайте також: 

Для відповіді на це питання геологи зібрали кілька зразків спечених пісків та інших пустельних ґрунтів різного ступеня темряви, попередньо заміривши їх температуру вдень і вночі, і проаналізувавши їх хімічний і мікробіологічний склад.

Як виявилося, присутність певних видів синьо-зелених бактерій дуже сильно впливала на колір пісків – чим більше в них було бактерій, тим темніше вони ставали. Відповідно, їх поява в ґрунті призводила до різкого зростання температур і вимирання всіх інших мікробів, не пристосованих до настільки високих температур.

Це відбувається з тієї причини, що дані бактерії містять в собі і виділяють у ґрунт велику кількість сцітонеміна – темної пігментної речовини, яка робить ґрунт більш темним за рахунок того, що він активно поглинає хвилі зеленого і жовтого світла, на чию частку припадає більша частина енергії сонячного світла. Всього 10 міліграмів цієї речовини в квадратному метрі ґрунту пустелі здатні підвищити її температуру на 1,6 градуса Цельсія.

Нагрівання ґрунту, як пояснюють учені, вигідне для цих мікробів, так як зростання температур прискорює хід хімічних реакцій в ґрунті і всередині самих бактерій, і при цьому очищає грунт від “конкурентів”. Завдяки цьому подібні “БІОКОР” повинні виникати у всіх пустелях, де подібні ціанобактерії можуть вижити.

За оцінками вчених, майже 20% від загальної площі Землі можуть бути покриті подібними колоніями бактерій, що говорить про те, що вони відіграють істотну роль у “диригуванні” кліматом Землі. Тому кліматологам варто враховувати те, як поводитимуться ці бактерії при подальшому зростанні глобальних температур, у своїх прогнозах по зміні клімату, підсумовують автори статті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button