Земля

Скам’янілості 21 століття: що через тисячі років залишиться від наших будівель, технологій і тонн пластику

Цивілізація 21 століття залишить на Землі геологічну спадщину, яка збережеться протягом тисячоліть. Але до наших нащадків дійдуть не всі досягнення сучасного людства. Який слід ми залишимо в геологічній історії Землі.

Image by JL G from Pixabay

Гевін Шмідт, вчений-кліматолог і директор Інституту космічних досліджень імені Годдарда НАСА в Нью-Йорку разом з астрофізиком Адамом Франком випустили статтю під назвою: «Силурійська гіпотеза: чи можливо виявити промислову цивілізацію в геологічному літописі». За словами Шмідта, відповідь, швидше за все, буде негативною.

Автори статті відзначають, що більша частина артефактів і пам’ятників сучасного технологічного суспільства буде стерта ерозією за відносно короткий період.

За роки індустріального розвитку, людство порушило природні біогеохімічні цикли. За словами вченого-кліматолога Гевіна Шмідта, через кілька сотень мільйонів років майбутні геологи не знайдуть руїни Вежі Трампа або інші артефакти цивілізації.

Замість цього вони повсюдно виявлять хімічні докази того, що ми активно використовували викопне паливо, про це говорять величезне зростання відкладень органічного вуглецю, ізотопні свідчення різкої зміни температури і зниження рівня азоту в результаті використання синтетичних добрив. Все це буде відзначено в геологічній історії Землі.

Ще нащадки, на думку Шмідта, можуть знайти свідчення того, як змінився процес накопичення опадів, оскільки людина вплинула на землекористування і водокористування. Можуть залишитися сліди зростання числа вимирань, викликаних діяльністю людини. А ще неприродні, але стійкі хімічні речовини, наприклад, органічні забруднювачі, поліхлоровані дифеніли (ПХД) і велика кількість пластмас.

Крім цього, на Землі вже достатньо мікроскопічних частинок полімерів і мікропластика, щоб створювати міцні пластикові кірки. Вперше їх виявили на берегових скелях вулканічних островів Мадейра в 2016 році.

Що точно не збережеться?

Велика частина того, що не збережеться з часом — це технології, будівлі, пам’ятники, вважає вчений-кліматолог Гевін Шмідт. Малоймовірно навіть, що наші скелети залишаться у вигляді скам’янілостей, зазначає він.

Коли дослідники знаходять скам’янілості динозаврів, важливо розуміти, що це одна знахідка на кожні 100 000 років їх існування. І це в середньому – є проміжки в кілька мільйонів років, за які нічого не знайшли..

З позицією Шмідта частково не згоден Ян Заласевич, професор палеобіології. Він вважає, що будівлі, можливо, і не розраховані на те, щоб простояти тисячоліття. Але це не означає, що вони повністю зруйнуються і про їх існування ніхто не дізнається.

Шмідт впевнений, що від мегаполісів залишаться копалини: все залежить від довговічності конструкції і того, де вона знаходиться. Сучасне місто складається з різних матеріалів, деякі відрізняються високою міцністю. Наприклад, майже вся залізна руда у світі утворилася близько 2 млрд років тому. Гравій, пісок і кварц в бетоні — одні з найбільш твердих матеріалів, які колись були частиною природних відкладень.

Наприклад, візьмемо Шанхайську вежу. Вона важить 850 тис. т, має каркас зі сталі, зроблена приблизно з 20 тис.скляних панелей. У всій конструкції використовували 60 тис. м3 бетону.

Image by wxmwxm0612 from Pixabay

За словами професора біології Яна Заласевича, в Шанхаї будуть використовувати нові технології для захисту від зростання рівня моря, проте процес не можна зупинити протягом наступних століть. Місто стане частково затоплювати. За кілька сотень років верхня частина Шанхайської вежі почне деградувати від вітру і води.

Далі перший поверх і підземні рівні конструкції занесе брудом і відкладеннями. Завдяки їм почнеться поступовий процес консервації: простір, захищений від ерозії, перетвориться на скам’янілість. Через 500 років залишиться тільки острівець з червоними прожилками, які з’явилися в результаті окислення заліза.

Навіщо нам вивчати те, що про нас можуть дізнатися і не дізнатися нащадки?

Крім звичайного інтересу є і практична користь. На прикладі вивчення майбутніх останків нашої цивілізації можна зрозуміти, як шукати життя в інших місцях у Всесвіті.

Велика робота пов’язана з пошуком слідів існуючого в цей час життя, а також цього, яку було, але з якихось причин зникло. Тому у вчених є можливість знайти сліди розумного життя, яке, можливо, жило сотні мільйонів або мільярдів років тому.

Археологи майбутнього знайдуть на останках нашої цивілізації не тільки кістки і породи, але ще і скам’янілий пластик, сліди активного використання викопного палива і свідчення кліматичних змін.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button