Фото

Скандальні «Оголені» Амедео Модільяні: чому поліція закрила виставку картин

Амедео Модильяни. Лежащая обнаженная с раскинутыми руками, 1917 г.
Амедео Модільяні. Лежача оголена з розкинутими руками, 1917 р.
Сьогодні Амедео Модільяні займає лідируючі позиції серед найдорожчих художників у світі. А за життя йому не вдалося здобути слави, він жив і помер у злиднях. Його перша і єдина виставка не тільки не була успішною – вона стала причиною скандалу, в результаті якого на вимогу поліції виставка була закрита. Що могло вразити і збурити досвідчених французів в картинах ню?

Амедео Модильяни. Обнаженная на синей подушке, 1917 г.

Амедео Модільяні. Оголена на синій подушці, 1917 р.

Значну частину мистецької спадщини Амедео Модільяні складають картини в жанрі ню. Скандальна серія, що включає близько 30 робіт, була створена за замовленням Леопольда Зборовські у 1916-1917 рр. Неймовірно тонке і чуттєве зображення оголеної натури було далеким від вульгарності, тим не менш, викликала обурену реакцію публіки. Жодна картина тоді не була продана.

Амедео Модильяни. Сидящая обнаженная, 1916 г.
Амедео Модільяні. Сидяча оголена, 1916 р.
Виставка була організована в Парижі в галереї Берти Вайль у 1917 р. Для залучення уваги публіки кілька робіт вивісили на вітрину. Не врахували одного важливого моменту: галерея знаходилася навпроти поліцейської дільниці. Комісар тут же викликав Берту Вайль. Пізніше вона напише про цей інцидент: «Я наказую Вам негайно зняти всю цю погань!». – Я наважився на зауваження: «Але є знавці, які аж ніяк не поділяють Вашої думки. Що ж такого поганого в цих оголених?» – «Ці голі! У них сороміцьке волосся! Якщо Ви зараз же не виконаєте мій наказ, я накажу моїм поліцейським конфіскувати все!». Кілька полотен конфіскували «за замах на моральність». Виставка була закрита через кілька годин.

Амедео Модильяни. Обнаженная с рубашкой, 1917 г.
Амедео Модільяні. Оголена з сорочкою, 1917 р.
Модільяні не розумів причин для критики, оскільки тілесне ніколи не було для нього первинним. Про це свідчить його діалог з Ренуаром в 1919 р. Маститий художник радив Амедео, як правильно писати оголену натуру: «Коли Ви пишете оголену жінку, Ви повинні пестити пензликом її звабливий зад». На що Модільяні обурився: «Я не збираюся гладити пензликом жіночі дупи. Мене взагалі не цікавлять зади!»

Амедео Модильяни. Прекрасная римлянка, 1917 г.
Амедео Модільяні. Прекрасна римлянка, 1917 р.
Краса оголених на полотнах художника дійсно має іншу природу – вони ніби світяться зсередини. Тепла світлова гама і своєрідна техніка ніби оживляють роботи, це не абстрактні образи. Жан Кокто писав про цю серії: «Ню Модільяні здаються завжди індивідуальними і портретними. У цих образах зберігається конкретно-чуттєве начало, але воно «сублімоване», одухотворене, перекладене на мову музично-текучих ліній і гармоній насичених вохристих тонів».

Амедео Модильяни. Большая обнаженная, 1917 г.
Амедео Модільяні. Велика оголена, 1917 р.
Тільки після смерті художника «непристойну і аморальну» серію картин в жанрі ню оцінять по достоїнству. «Прекрасна римлянка» була продана на аукціоні sotheby’s в 2010 р. за 68,96 млн доларів.

Амедео Модильяни. Обнаженная с закрытыми глазами, 1917 г.
Амедео Модільяні. Оголена з закритими очима, 1917 р.
Натхнення: www.kulturologia.ru

Кнопка «Наверх»