Екологія

В атмосфері зростає концентрація потужних парникових газів

За даними щорічної доповіді Європейського союзу і Нідерландського агентства з оцінки стану навколишнього середовища, викиди вуглекислого газу в світі третій рік поспіль залишаються на одному рівні, проте концентрації більш потужних парникових газів впевнено повзуть вгору.


За період з 2015 по 2016 рік США, Росія, Китай і Японія скоротили викиди СО2, в той час як викиди ЄС залишилися на колишньому рівні, а в Індії продовжували зростати. Однак викиди метану та закису азоту збільшуються у всьому світі.

В атмосфере растет концентрация мощных парниковых газов
Протягом століття молекули метану утримують в 30 разів більше тепла, ніж вуглекислий газ. Метан потрапляє в атмосферу від сільського господарства, видобутку вугілля і газу та полігонів. Закис азоту, відомий як звеселяючий газ, утримує в 300 разів більше тепла, ніж CO2. Він виділяється з ґрунтових добрив і в процесі хімічного виробництва.

Статистика по сільському господарству не оновлюється так часто, як енергетичні та галузеві цифри, тому у звіт не включені повні дані про ці гази. Але попередня оцінка показала тенденцію зростання їх концентрації у США, Китаї, Японії, Індії, Німеччини, Великобританії, Франції, Польщі, Італії та Іспанії.

Ситуація з викидами закису азоту може серйозно погіршитися внаслідок глобального потепління. Згідно з дослідженням, опублікованим в липні, арктична вічна мерзлота містить близько 67 мільярдів тонн газу, і оскільки цей шар льоду відтає, до чверті регіону може стати їх джерелом.

Інші дослідження вказують на зростання концентрації метану за останнє десятиліття. Так, згідно з дослідженням, опублікованим у грудні в журналі Environmental Research Letters, щорічне збільшення становить 10 або більше частин на мільярд за період з 2014 по 2015 рік порівняно з 0,5 частинами на мільярд в середньому на початку 2000-х років.

«Стабільність, яка спостерігається останні три роки щодо викидів вуглекислого газу, різко відрізняється від недавнього стрімкого стрибка в рівні метану. Результати по метану викликають тривогу і вимагають додаткових зусиль», — сказав співавтор роботи Роберт Джексон, професор науки про земну систему в Стенфордському університеті.

У дослідженні не може бути наведена повна картина загальних викидів метану. В опублікованому минулого місяця документі було виявлено, що викиди в сільському господарстві можуть бути набагато більшими, ніж повідомлялося раніше, через використання застарілих даних про поголів’я худоби.

Згідно з торішнім дослідженням Гарвардського університету, США можуть нести відповідальність за 60 % глобальних антропогенних викидів метану в атмосферу з 2002 року. Дослідники заявили, що для визначення конкретних джерел даних занадто мало, але зростання на рівні потужних парникових газів відповідало збільшенню видобутку сланцевої нафти і газу по всій країні, яке супроводжувалося відпливом великої кількості метану з свердловин і трубопроводів.

У червні адміністратор Агентства з охорони навколишнього середовища Скотт Прюітт підтримав рішення президента Дональда Трампа вивести США з Паризького угоди. Він наполягав на тому, що країні немає за що вибачатися, і запропонував США допомогти іншим країнам скоротити видобуток СО2 за допомогою технології видобутку природного газу, а саме, гідравлічного розриву або фрахтування. Прюітт, як і президент Трамп заявив, що не вважає людей основною причиною зміни клімату.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button