Земля

Сліди масивних пожеж знайшли в Антарктиді: ліси горіли в кінці епохи динозаврів

Палеонтологи показали, що близько 75 млн років тому Антарктида зіткнулася з частими лісовими пожежами, пов’язаними з виверженнями вулканів.

Палеонтологи Чилійського антарктичного інституту (INACH) і Бразильської антарктичної програми (Proantar) знайшли докази частих лісових пожеж протягом крейдяного періоду. Дослідження показало, що причиною природної катастрофи був активний вулканізм в кінці епохи динозаврів.

Дослідники зібрали карбонізовані скам’янілості рослин в геологічних пластах, відповідних крейдяного періоду, на Антарктичному півострові і острові Кінг-Джордж в архіпелазі Південні Шетландські острови біля узбережжя континенту. Аналіз цих фрагментів показав, що основною формою рослинності в цьому регіоні були голосінні рослини.

Палеоекологічна реконструкція впливу вулканізму на рослини Антарктиди. Зображення: Joseline Manfroi et al., Frontiers in Earth Science 

Дослідники також визначили причину виникнення пожеж і реконструювали палеоекологічний сценарій подій. Аналіз показав, що основним джерелом пожеж був активний вулканізм. Але це не були потоки розпеченої лави, який поглинув рослинність, а скоріше контакт з пірокластичних хмарами, що складаються з вулканічних викидів. Ці нагріті хмари попелу досягли лісів, викликавши природні рослинні пожежі, пояснюють вчені.

Вплив пожеж на рослинність було частим, формувало і руйнувало південні ліси протягом крейдяного періоду, впливаючи на еволюцію і флористичне біорізноманіття в цих районах земної кулі, – говорить Жозелін Манфруа, співавтор дослідження

Незважаючи на те, що в цей час Антарктида є великий ізольований масив суші біля південного полюса, він не завжди займав це положення. Протягом геологічних епох континент переміщався і змінювався в результаті постійних тектонічних рухів. У минулому на материку спостерігалося величезне розмаїття видів тварин і рослин, які залишили свої сліди в геологічних відкладеннях.

Дослідники вважають, що глобальні екологічні зміни є однією з найбільших проблем для людства. Аналіз і побудова сценаріїв екологічної еволюції в минулому допоможе передбачити можливі зміни в майбутньому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button