Земля

Дві головні теорії про загадкових древніх піктах спростували

Новий погляд на вісім скелетів з двох піктських кладовищ показує, що ці стародавні предки шотландців прийшли не здалеку.

Аналіз давньої ДНК спростував дві головні теорії про піктів. Він показав, що пікти, які билися з римлянами, не мігрували з далеких країн. Виявилося, що у «розфарбованих людей» Шотландії були місцеві коріння. Також вони були пов’язані з іншими людьми залізного віку в Британії. Також, згідно зі статтею, опублікований в журналі PLOS Genetics, пікти не організовували своє суспільство навколо жіночого родоводу, всупереч припущенням істориків.

У нещодавно опублікованому дослідженні міжнародна група дослідників витягла генетичну інформацію з восьми людських скелетів, похованих на двох піктських кладовищах — сім з них знайшли в Лундін-Лінксі і один в Балінторі в сучасній Шотландії.

Назва «пікти» походить від латинського слова «picti» через те, що вони використовували фарбу для тіла або татуювання (тому їх називали «розфарбованими людьми»). У III столітті нашої ери цей народ чинив опір римському правлінню і сформував власне королівство в північній Британії, яке проіснувало приблизно до 900 року нашої ери. Письмової інформації про піктів дуже мало — велика частина того, що вони писали, написана унікальним письмом або огамом, який важко піддається перекладу. Крім того, археологи знайшли лише кілька їхніх поселень і кладовищ.

Загальна відсутність джерел про піктів і їх способі життя призвело до того, що протягом століть історики робили безліч припущень про життя і історії цих древніх людей. Наприклад, вважалося, що пікти емігрували з областей навколо Егейського моря або Східної Європи. В останні роки археологи та історики почали займатися «піктською проблемою», щоб краще зрозуміти цю культуру.

Вчені вдалося витягти майже повний геном з одного скелета з кожного з двох кладовищ. Обидва геноми, в порівнянні зі зразками інших древніх і сучасних груп з Британських островів, «виявили близьке генетичне спорідненість з популяціями залізного віку з Британії». Відмінності, які також знайшли експерти, пов’язані з подорожами і змішаними шлюбами.

Щоб вивчити припущення про матрилінійних піктів, дослідники виділили інформацію про мітохондріальну ДНК (мтДНК) з усіх семи скелетів Лундін-Лінкс. Її особливість в тому, що вона передається від матері до дитини. Виявилося, що в жодного з піктів, чию мтДНК вони проаналізували, не було спільних предків по материнській лінії. Це означає, що вони «навряд чи практикували матрилокальність, укладають вчені.

Команда експертів також виявила, що гени піктів збереглися у сучасних людей, що живуть в західній Шотландії, Уельсі, Північної Ірландії та Нортумбрії (середньовічне королівство, яке тепер включає в себе частини північної Англії і південно-східної Шотландії), вказуючи на те, що, хоча їх культура зникла, їх гени — ні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button